Radzymin, Świdnik, Konin, Pyrzyce, Pińczów, Bartoszyce - to Wy zdecydujecie, skąd tym razem nadamy Twoje Miasto w Faktach RMF FM! Jedno z tych miejsc odwiedzi nasz reporter i opowie o lokalnych ciekawostkach. Na Wasze głosy w sondzie czekamy do czwartkowego południa.

Województwo świętokrzyskie tym razem reprezentuje Pińczów. Wiele zabytków - między innymi: Kaplica św. Anny, kościół św. Jana Ewangelisty, Pałac Wielopolskich, budynek dawnego zespołu klasztornego Paulinów - takie atrakcje miasta wymienia na RMF24.pl pan Konrad. Będąc w Pińczowie, koniecznie trzeba się także wybrać na przejażdżkę "Expresem Ponidzia". Wąskotorówka działa nieprzerwanie od 1992 roku i jest jedną z największych atrakcji okolicy.

Głosować możecie również na Pyrzyce w Zachodniopomorskiem - z basztami Pijacką i Śpiącej Królewny czy pozostałościami murów obronnych z drugiej połowy XIII wieku. Kolejna kandydatura to Bartoszyce w woj. warmińsko-mazurskim. Barte (w staroniemieckim) i barta (w staropolskim) oznaczają topór. Stąd w herbie i na fladze Bartoszyc znajdują się białe topory. W latach 60. XX wieku dwa lata spędził tu ksiądz Jerzy Popiełuszko, odbywając służbę wojskową. Teraz upamiętnia go pomnik w pobliżu jednostki wojskowej. Atrakcją turystyczną są dwa kamienne posągi - Gustebalda i Bartek. Warto też odwiedzić spichlerze z przełomu XVIII i XIX wieku, zobaczyć Bramę Lidzbarską z 1468 roku i pozostałości miejskich murów obronnych.

Do wielkopolskiego Konina zaprasza nas pan Dawid. Poleca jedyną taką atrakcję dla rodzin w Europie, czyli park makiet. Symbolem miasta, jak wskazuje nazwa, jest koń, z którym wiąże się niezwykle ciekawa legenda, w którą zamieszany jest tajemniczy książę Leszek - pisze nasz słuchacz. Malownicze jeziora, tajemnicza starówka z najstarszym znakiem drogowym w Europie, najcieplejsze w Europie złoża geotermalne, przepiękne bulwary nad Wartą - to jego kolejne argumenty.

Radzymin to z kolei propozycja od pana Piotra. Zwraca uwagę, że to jedno z najstarszych miast na Mazowszu, nazywane "Miastem cudu nad Wisłą". Dodaje, że jest tam organizowany najstarszy półmaraton w Polsce.

Możecie też głosować na Świdnik w pobliżu Lublina. Miasto słynie z produkcji śmigłowców - przypomina w zgłoszeniu pan Andrzej. Dodaje, że powstało tam kilkanaście murali nawiązujących do historii miasta - "Kadry Świdnika", a centralny plac Konstytucji 3 Maja potocznie nazywany jest placem Bolka i Lolka.

Czekamy na Wasze głosy do czwartkowego południa!

Wy decydujecie - my jedziemy!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie