Miasto prawa, filmu i praktyk antywampirycznych pokonało konkurentów. Piotrków Trybunalski będzie w pierwszą sobotę tej jesieni bohaterem cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM. Tak zdecydowaliście, głosując w sondzie na RMF 24.

Piotrków Trybunalski rywalizował z Łowiczem, Leżajskiem, Jaworznem, Kołem i Działdowem. Wyścig trwał do ostatniej chwili. Z Piotrkowem konkurowało szczególnie Jaworzno. Różnica w liczbie oddanych głosów na oba te miasta jest naprawdę niewielka.

Ostatecznie na Piotrków Trybunalski zyskał 30,44 proc. głosów, a Jaworzno 30,37 proc.

Piotrków to miasto królewskie, w którym od XIII wieku odbywały się zjazdy rycerstwa, zjazdy generalne szlachty polskiej, synody duchownych, obrady sejmowe i sesje Trybunału Koronnego, pierwszego w Europie Najwyższego Sądu dawnej Rzeczypospolitej. I o tej kolebce polskiego parlamentaryzmu i demokracji usłyszycie w najbliższą sobotę.

Piotrków to też niezwykle fotogeniczne miasto, które często służy jako plan zdjęciowy. Opowiemy więc Wam o słynnych filmach, które tam kręcono i o artystach spod znaku X Muzy, którzy tam pracowali.

Przedstawimy Wam też mrożącą krew w żyłach historię - o średniowiecznej czaszce przebitej wielkim gwoździem.

Te i inne atrakcje będziemy odkrywać już w sobotę! Start punktualnie o godz. 9. Słuchajcie Faktów RMF FM i śledźcie RMF 24.

Gdzie pojedziemy za tydzień?

Nasz specjalny formularz jest do Waszej dyspozycji. Czekamy na zgłoszenia. Może następnym razem to Twoje miasto odwiedzi żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM!