Urzędów, Jędrzejów, Łochów, Krasnystaw, Pułtusk, a może Szczecinek? To Wy zdecydujecie, skąd tym razem nadamy "Twoje Miasto w Faktach RMF FM". Czekamy na Wasze głosy w sondzie! Jej wyniki poznamy w czwartkowe południe, a już w sobotę w wybranym przez Was mieście pojawi się żółto-niebieski wóz satelitarny oraz nasz reporter, który opowie o lokalnych ciekawostkach.

Wozy RMF FM na rynku w Kraśniku podczas naszej wizyty 23.04.2016 (zdj. ilustracyjne) /Józef Polewka /RMF FM

Do Jędrzejowa w Świętokrzyskiem zaprosił nas pan Mariusz. Poleca odwiedzić klasztor cystersów oraz tamtejsze muzeum. Można w nim zobaczyć niepowtarzalną kolekcję zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych. Jadąc lokalną kolejką wąskotorową, można tu też przeżyć... napad w stylu znanym z westernów.

Zgłoszenie z Urzędowa w Lubelskiem dostaliśmy od pani Małgorzaty. Miejscowość odzyskała prawa miejskie 1 stycznia tego roku - po prawie 150 latach. Urodzili się tam znani rzeźbiarze i architekci oraz polski tłumacz Leon Ulrich, znany z przekładów Williama Szekspira. Miłośników astronomii z całej Polski przyciąga tutejsze obserwatorium. Krasnystaw na Lubelszczyźnie słynie natomiast z chmielowych dożynek i targów piwowarów. Jest tam też piękny barokowy kościół pojezuicki św. Franciszka Ksawerego.

Możemy też odwiedzić Łochów na Mazowszu. Jesteśmy niemałą potęgą w Polsce w unihokeju oraz cheerleaders. Kilku naszych zawodników gra w reprezentacji polski. Dziewczyny także zdobywają złote krążki. Jesteśmy częścią pięknej Doliny Dolnego Bugu i Doliny Liwca. Doceniają to mieszkańcy Warszawy, którzy masowo zalewają naszą gminę w okresie letnim - reklamuje Łochów pan Grzegorz. Z miastem związany był Cyprian Kamil Norwid, a dziś w pobliskiej wsi Gwizdały koniecznie trzeba odwiedzić muzeum... gwizdków. Liczy już około tysiąca eksponatów - od gwizdków z czajników, po służbowe, sportowe i ludowe. W mazowieckim Pułtusku jest z kolei najdłuższy brukowany rynek w Europie. Nasz słuchacz Tomasz poleca też zamek biskupów płockich z XV wieku i bazylikę kolegiacką z 1449 roku.

Ostatnia propozycja to Szczecinek w Zachodniopomorskiem. Jest tam wyciąg do nart wodnych o długości ponad 1000 metrów. Koniecznie trzeba też wybrać się w rejs tramwajem wodnym "Bayern".


Wy decydujecie - my jedziemy i odkrywamy dla Was polskie miasta!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie

(bs)