"Jednym z najprostszych czynników zmniejszających wystąpienie ryzyka raka piersi u młodych kobiet jest aktywność fizyczna" - mówił w "Daniu do myślenia" dr Tomasz Bula. Gość Tomasza Skorego tłumaczył, że taka aktywność "trzy razy w tygodniu po 2 godziny może spowodować zmniejszenie ryzyka zachorowań nawet 20-30 proc."

Tomasz Skory: Rozmawiamy w szczególnym dniu - z powodu zapowiedzianego na dziś Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Niech to będzie rodzaj wsparcia dla pań - choć może o trochę złowrogim wydźwięku - będziemy rozmawiać o raku. Najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet to rak piersi - wcale nie dotykający tylko pań dojrzałych, także tych młodszych - tak wynika z badań?

Dr Tomasz Bula: Kiedy zaczynałem pracę 30 lat temu uważano, że rak piersi dotyczy tylko kobiet po 50.

Część ludzi nadal tak twierdzi.

Niestety po 30 latach statystyki są przerażające. W tej chwili około 22-23 proc. rozpoznań nowotworowych dotyczy kobiet przed 50. rokiem życia. W ciągu 5-10 lat ilość rozpoznań nowotworów piersi u tych kobiet wzrośnie do 25 proc. Można powiedzieć, że co 4. rozpoznanie nowotworu piersi będzie dotyczyło kobiety młodej - w okresie aktywności zawodowej, wychowywania dzieci...

Czytałem, że w ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność pań w wieku od 20 do 49 lat dwukrotnie wzrosła?

Ponad dwukrotnie wzrosła, nawet trzykrotnie. Jest to statystyka smutna, ale prawdziwa.

Dość przerażające, bo w tym wieku żadna z pań nie mieści się w grupie ryzyka. W związku z tym, tak się właśnie je traktuje - niespecjalnie zwraca uwagę na ewentualne objawy. Nie spodziewa się tego?

Momentami, które powinny kobiety zmusić do działań są statystyki, a co za tym idzie - podjęcie działań w postaci badań profilaktycznych, które umożliwią wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Nie wpłyniemy na statystykę, nie zmniejszymy ilości zachorowań. Natomiast same kobiety mogą wykryć zmiany w takim etapie rozwoju, gdzie - na dzisiejszym etapie rozwoju medycyny - zmiany nowotworowe są w 100 proc. uleczalne.

Jak można "wyłapać" raka?

Przede wszystkim samokontrola piersi - powinna być przeprowadzona przez wszystkie kobiety. Powinna być rozpoczęta już w okresie rozwoju piersi u kobiet - na pewno w okresie liceum każda kobieta...

...a potem cyklicznie powtarzana - co ile?

Co miesiąc. Najlepszym okresem do przeprowadzania badania piersi jest 7-10 dzień po wystąpieniu menstruacji.

Dlaczego wiek zachorowalności tak się wydłużył na młodsze generacje? Czy to są czynniki lokalne, związane z zanieczyszczeniem? Środowiskowe, związane z dietą, genetyką, z trybem życia?

Myślę, że wszystkie czynniki razem to spowodowały. Genetyczne, to co jemy,  środowiskowe, zwiększona ilość przyjmowanych hormonów... Wszystkie te elementy powodują to, że ilość rozpoznań nowotworów u kobiet młodszych ulega zwiększeniu.

Jakie są czynniki ryzyka, które kobiety mogą wyeliminować, chcąc się ustrzec raka piersi?

Jednym z najprostszych czynników zmniejszających wystąpienie ryzyka raka piersi u młodych kobiet przed 50. rokiem życia jest aktywność fizyczna.

Biegać, skakać, być fit?

Trzy razy w tygodniu po 2 godziny - to może spowodować zmniejszenie ryzyka zachorowań na raka piersi nawet 20-30 proc. Coś co jest dostępne, może spowodować zmniejszenie ryzyka zachorowań na raka.

Jak "wyłapać" raka w akcji - jak to określacie - "Zdążyć przed rakiem"? Mamy badania USG, wiemy o mammografii, szeregu innych badań - co, kiedy, w jakim wieku?

Samokontrola jest elementem podstawowym.

Od tego zaczynamy, ale pojawia się podejrzenie...

Następnym elementem jest skierowanie się do lekarza, który wykona badanie sonograficzne - są to badania podstawowe u kobiet do 40. roku życia. Natomiast po 40. roku życia, a już na pewno po 50., badaniem podstawowym będzie badanie mammograficzne. Między 40. a 50. rokiem życia lekarz badający pacjentkę będzie kierował - czy mammografia czy USG, czy oba.

 

Jakie inne badania powinno się jeszcze wykonywać? Przeczytaj całą rozmowę na www.rmfclassic.pl