Fernando Santos po dwóch tygodniach pobytu w Portugalii wróci we wtorek do Warszawy. Wkrótce zakończą się rozmowy w sprawie sztabu nowego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski. W przyszłym tygodniu zapadnie też decyzja dotycząca lokalizacja meczu z Albanią.

68-letni Santos został 24 stycznia przedstawiony w Warszawie jako trener polskich piłkarzy, zastępując Czesława Michniewicza, z którym PZPN nie przedłużył kontraktu.

Kilka godzin po oficjalnej prezentacji portugalski szkoleniowiec poleciał do ojczyzny, ponieważ - jak sam przyznał - ma tam jeszcze "trochę spraw do załatwienia". Zapowiedział, że do Polski wróci w lutym i zamieszka tutaj z żoną.

I faktycznie - selekcjoner przyleci do Polski 7 lutego, razem ze swoimi portugalskimi współpracownikami. Tę informację PAP potwierdziła w PZPN.

Santos ma swojego kandydata?

Sztab Santosa cały czas jest w kontakcie z pracownikami federacji, odpowiedzialnymi m.in. za logistykę i przygotowania do marcowego zgrupowania kadry narodowej.

Po powrocie selekcjonera zapadną decyzje dotyczące włączenia polskich trenerów do jego sztabu. Prowadzone są rozmowy z byłym reprezentantem Polski Łukaszem Piszczkiem oraz byłym trenerem Lechii Gdańsk Tomaszem Kaczmarkiem. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Portugalczyk może przedstawić również swojego polskiego kandydata do sztabu.

Wśród współpracowników Santosa będzie też miejsce dla Huberta Małowiejskiego, cenionego analityka, od wielu lat odpowiedzialnego za "bank informacji" w sztabach kolejnych selekcjonerów reprezentacji Polski. Team menedżerem kadry prawdopodobnie pozostanie Jakub Kwiatkowski.

Nową osobą przy reprezentacji ma być natomiast Radosław Michalski, oddelegowany tam jako przedstawiciel zarządu PZPN - ktoś w rodzaju łącznika między kadrą i władzami związku.

Z Albanią na PGE Stadionie Narodowym?

Santos zadebiutuje w reprezentacji Polski 24 marca. Biało-czerwoni rozpoczną wówczas eliminacje mistrzostw Europy - z Czechami w Pradze. Trzy dni później spotkają się u siebie z Albanią. Do piątkowego popołudnia wciąż nie było przesądzone, czy na PGE Narodowym w Warszawie.

We wtorek operator tego obiektu poinformował, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie planowane w bieżącym roku wydarzenia, w tym mecz z Albanią, doszły tam do skutku. Stadion został zamknięty w połowie listopada ubiegłego roku po wykryciu podczas standardowego, corocznego przeglądu technicznego wady jednego z elementów konstrukcji stalowo-linowej.

Z informacji uzyskanych w piątek w PZPN wynika, że ostateczna decyzja ws. meczu z Albanią zapadnie w przyszłym tygodniu.

To termin, który federacja sama sobie narzuciła. Po prostu PZPN chce mieć czas, aby zarezerwować hotel dla kadry (również ten czas muszą mieć Albańczycy) i załatwić inne kwestie logistyczne związane z organizacją meczu oraz zgrupowania.

Fernando Santos - trener z sukcesami

Urodzony 10 października 1954 roku Santos był szkoleniowcem reprezentacji Grecji (2010-2014), a następnie swojego kraju (2014-2022). W przeszłości pracował również w czołowych klubach właśnie z Grecji i Portugalii. Ma imponujący życiorys trenerski - zwłaszcza złoto mistrzostwo Europy 2016 i triumf w pierwszej edycji Ligi Narodów (2018/19) ze swoimi rodakami.