Mamy drugi złoty medal w Sydney! - wychodził go Robert Korzeniowski. Natomiast Agata Wróbel zdobyła srebrny medal w podnoszeniu ciężarów w kategorii + 75 kg. Polka przez kilka minut cieszyła się też rekordem świata.

Lepszy od Polaka był tylko Meksykanin - Bernardo Segura. On jako pierwszy minął linię mety - i wydawało się, że nam pozostanie tylko srebro. Sukcesowi Polaka towarzyszyły dramatyczne okoliczności - metę minął na drugiej pozycji, ale jego rywal Bernardo Segura został zdyskwalifikowany. Sędziowie zadecydowali o "zdjęciu" Meksykanina na ostatnich metrach, tuż przed tunelem prowadzącym na bieżnię. Informacja o dyskwalifikacji ukazała się na tablicy świetlnej na stadionie, na której można było przeczytać napis "Segura zdyskwalifikowany - Korzeniowski zwycięzcą". Niepewność zawodnika, działaczy, dziennikarzy i grupy polskich kibiców trwała jednak długo, kilkadziesiąt minut. Tyle bowiem trwało rozpatrywanie protestu złożonego przez trenera ekipy meksykańskiej. Segura został zdyskwalifikowany i mistrzem olimpijskim w chodzie na 20 kilometrów został Robert Korzeniowski. Polscy kibice na trybunach szaleli z radości!

Posłuchajcie z Sydney Roberta Korzeniowskiego, z którym tuż po ogłoszeniu wyników rozmawiał Piotr Metz RMF FM:

Zaledwie kilka minut cieszyła się Agata Wróbel rekordem świata w podnoszeniu ciężarów - 132,5 kg. W trzecim podejściu jej najgroźniejsza rywalka, Meiyuan Ding z Chin poprawiła ten wynik, uzyskując 135 kg. W efekcie zaciętej walki Agata Wróbel zdobyła srebrny medal olimpijski. Nasza polska sztangistka od kilku lat dzierży tytuł najsilniejszej kobiety Europy. W 1999 roku zdobyła La Corunii mistrzostwo Europy oraz w Atenach wicemistrzostwo świata. Zwyciężała w mistrzostwach świata i Europy juniorek.

Znakomicie rozpoczął występy w Sydney Dariusz Trafas, który zakwalifikował się do finału rzutu oszczepem uzyskując wynik 83,98 m. Jest to rezultat lepszy od oficjalnego rekordu Polski. Dwójka Polaków - Piotr Haczek i Robert Maćkowiak -awansowała do ćwierćfinałów biegu na 400 metrów. Odpadł tylko Piotr Rysiukiewicz. Do ćwierćfinałów awansowali także obaj sprinterzy startujący w eliminacjach biegu na 100 metrów - Marcin Nowak zajął pierwsze miejsce w drugiej serii, a Piotr Balcerzak był trzeci w piątej serii. Wioślarska dwójka podwójna wagi lekkiej - Robert Sycz i Tomasz Kucharski - awansowała do finału olimpijskiego, zajmując pierwsze miejsce w swoim półfinale.