Zbigniew Boniek został ponownie wybrany prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Będzie pełnił tę funkcję do 2020 roku. W głosowaniu wzięło udział 115 delegatów na zjazd. Za Zbigniewem Bońkiem głosowało 99 osób. Jego kontrkandydat Józef Wojciechowski zebrał 16 głosów.

Zbigniew Boniek został ponownie wybrany prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Będzie pełnił tę funkcję do 2020 roku. W głosowaniu wzięło udział 115 delegatów na zjazd. Za Zbigniewem Bońkiem głosowało 99 osób. Jego kontrkandydat Józef Wojciechowski zebrał 16 głosów.
Zbigniew Boniek został ponownie wybrany na prezesa PZPN /Bartłomiej Zborowski /PAP

Zbigniew Boniek został ponownie wybrany na prezesa PZPN. W głosowaniu podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego dotychczasowego szefa piłkarskiej centrali poparło 99 delegatów, a 16 opowiedziało się za Józefem Wojciechowskim.

To jest fajne i dobre pokazanie, że piłka nożna jest ceniona, że piłkę nożną chcemy dalej robić. Nie było żadnego cyrku, były poważne wybory - powiedział Boniek po ogłoszeniu wyników głosowania.

Szkoda mi Józefa Wojciechowskiego, bo to fajny i porządny człowiek. Tak jednak jest, gdy ktoś mówi słabemu piłkarzowi, że potrafi grać. Otoczyli go ludzie, którzy mu coś wmówili. Ale wynik pokazuje, że piłka nożna jest scalona, choć niektórzy mówili, że będzie to cyrk - powiedział 80-krotny reprezentant Polski.

Podkreślił, że tak jak cztery lata temu zapomina o przeciwnikach i chce wspólnie działać dla dobra polskiego futbolu.

Teraz też tym szesnastu (głosującym przeciw niemu - red.) mówię, że od jutra o tym zapominam i robimy polską piłkę - dodał.

Józef Wojciechowski opuścił wcześniej obrady i zapowiedział, że nie będzie już w nich uczestniczył. Zaprotestował w ten sposób przeciwko głosowaniu za pomocą systemu elektronicznego.

W tej formule elektronicznej, w tej formule głosowania, ja uczestniczyć nie będę ani teraz, ani kiedykolwiek. Ja wiem, kto stoi dzisiaj za polską piłką nożną - powiedział Józef Wojciechowski.

Dodał tylko, że jego prawnicy podejmą decyzję, czy zaskarżyć przeprowadzone w ten sposób wybory prezesa.

Zgodnie ze statutem PZPN prezesa na czteroletnią kadencję wybiera 118 delegatów. 60 z nich reprezentuje wojewódzkie związki piłki nożnej, a podział mandatów zależy od liczby klubów w danym okręgu.

Najwięcej, po pięciu przedstawicieli, mają: Śląski ZPN, Dolnośląski ZPN, Małopolski ZPN oraz Podkarpacki ZPN. Wielkopolski ZPN, Mazowiecki ZPN, Łódzki ZPN, Pomorski ZPN, Zachodniopomorski ZPN reprezentować będzie po czterech delegatów. Po trzech mogą wystawić: Lubelski ZPN, Lubuski ZPN, Kujawsko-Pomorski ZPN, Opolski ZPN, Świętokrzyski ZPN i Warmińsko-Mazurski ZPN. Dwóch przyjeżdża z Podlaskiego ZPN.

50 kolejnych delegatów to przedstawiciele futbolu zawodowego - klubów ekstraklasy (16x2) i pierwszej ligi (18x1). Trzy osoby deleguje Stowarzyszenie Trenerów Piłki Nożnej, po dwie środowisko futbolu kobiecego i futsalu, a jedną środowisko sędziowskie.

W pierwszej turze do zwycięstwa potrzeba 50 procent głosów plus jeden.

Wiceprezesami: Nowak, Koźmiński, Padewski, Kulesza i Bednarek

Wiceprezesami PZPN wybrani zostali Eugeniusz Nowak, Marek Koźmiński, Andrzej Padewski, Cezary Kulesza i Jan Bednarek.

Zgodnie ze statutem, swoich kandydatów na trzy stanowiska wiceprezesów zaproponował Zbigniew Boniek.

Nowak, szef Kujawsko-Pomorskiego ZPN, ponownie został wybrany na wiceprezesa ds. organizacyjno-finansowych. Sprawami zagranicznymi, ale również - co podkreślał Boniek - relacjami z samorządami, będzie się zajmował Andrzej Padewski. Działacz kierujący na co dzień Dolnośląskim ZPN zastąpi w tej roli Marka Koźmińskiego, który w nowej kadencji będzie wiceprezesem ds. szkoleniowych. Mało mówi, dużo robi - scharakteryzował Koźmińskiego Boniek.

Za sprawy szkoleniowe odpowiadał dotychczas Roman Kosecki, który postanowił jednak odejść ze związku. Może Romek szykuje się na coś grubszego za cztery lata... Na razie jednak bardzo mu dziękuję za dobrą współpracę - zaznaczył nowy-stary szef piłkarskiej centrali.

Delegaci pozytywnie zweryfikowali również zgłoszone oficjalnie przed zjazdem kandydatury prezesa Jagiellonii Białystok Cezarego Kuleszy na wiceprezesa związku ds. futbolu profesjonalnego i Jana Bednarka - ds. piłkarstwa amatorskiego. Ten ostatni pełnił tę funkcję już w dwóch ostatnich kadencjach.

Wybory do 18-osobowego zarządu PZPN zdominowali szefowie wojewódzkich związków. Na czteroletnią kadencję wybrani zostali m.in. Ryszard Niemiec (Małopolski ZPN) i Zdzisław Łazarczyk (Mazowiecki ZPN) czy byli reprezentacyjni piłkarze Radosław Michalski (Pomorski ZPN) i Paweł Wojtala (Wielkopolski ZPN).

Członkiem zarządu z nominacji klubów ekstraklasy został przedstawiciel Cracovii Jakub Tabisz, a kluby pierwszej ligi reprezentować będzie Martyna Pajączek z Miedzi Legnica.

Zarząd PZPN:

Prezes: Zbigniew Boniek

Wiceprezes ds. organizacyjno-finansowych: Eugeniusz Nowak
Wiceprezes ds. szkolenia: Marek Koźmiński
Wiceprezes ds. zagranicznych: Andrzej Padewski
Wiceprezes ds. futbolu profesjonalnego: Cezary Kulesza
Wiceprezes ds. piłkarstwa amatorskiego: Jan Bednarek

Członkowie zarządu:

Jakub Tabisz (reprezentant klubów ekstraklasy), Martyna Pajączek (reprezentant klubów 1. ligi), Radosław Michalski, Wojciech Cygan, Zdzisław Łazarczyk, Adam Kaźmierczak, Henryk Kula, Mirosław Malinowski, Zbigniew Bartnik, Ryszard Niemiec, Paweł Wojtala, Artur Kapelko.

(j., edbie)