Kolejne opóźnienie w wypłacie pieniędzy dla samotnych matek. Znowelizowana ustawa o świadczeniach rodzinnych nie wejdzie w życie 1 września, ale miesiąc później. Powód? Wciąż nie ukazał się dziennik ustaw ze zmienionymi przepisami.

Dla Ministerstwa Polityki Socjalnej to niedopatrzenie, dla samotnych matek - kolejne opóźnienie w wypłacie pieniędzy. Niewykluczone więc, że grozi nam powtórka awantur, do jakich dochodziło wiosną.

Na razie urzędnicy mogą tylko czekać i przyjmować zaświadczenia z ZUS-u od samotnych matek. Nie da się wypłacić zaocznie, musi być dziennik ustaw, musi być podstawa prawna, ponieważ my jesteśmy zobowiązani do wydania stronie decyzji administracyjnej - tłumaczy jedna z bezradnych urzędniczek w Olkuszu. Nasze tłumaczenia nie docierają jednak do rozgoryczonych osób - dodaje.

Co ciekawe - jak mówi minister Krzysztof Pater - nawet gdyby ustawa weszła w życie we wrześniu, to i tak wyrównania zasiłków nie zostałyby wypłacone. Wciąż nie ma bowiem funduszy na wypłaty. To, że ustawa została uchwalona, to jakby jeden element, ale rząd mówił wyraźnie, że to tego, aby ta ustawa została zrealizowana, potrzebne są również pieniądze - wyjaśnia Krzysztof Pater.

Fundusze wprawdzie rząd znalazł – podkreśla wiceminister – ale najpierw o ich losie musi zdecydować sejmowa komisja finansów, która zbierze się dopiero w przyszłym tygodniu.

Posłowie są oburzeni postawą rządu. Kompromitacja, skandal - takie opinie słychać na sejmowych korytarzach. Na te zarzuty minister ze spokojem odpowiada: To, że w tej chwili część posłów wyraża zdziwienie, no to ja mogę powiedzieć jedynie - to ja się dziwie, że oni się dziwią. Bo gdyby rzeczywiście intencje posłów były takie jasne i precyzyjne – 1 września, toby to wpisali w ustawie, w swoim poselskim projekcie.