Kamil Stoch Sportowcem Roku 2014! Taki werdykt wydaliście Wy, głosując w Plebiscycie RMF FM i Interia.pl. Najlepszy polski skoczek nie dał rywalom wielkich szans - zdobył ponad 40 procent Waszych głosów!

Nominacje w naszym Plebiscycie na Sportowca Roku 2014 uzyskało dziewięcioro zwycięzców plebiscytów na Sportowca Miesiąca, które ogłaszaliśmy w minionym roku (niektórzy sportowcy zwyciężali dwukrotnie): Marcin Gortat, Łukasz Kubot, Rafał Majka, Arkadiusz Milik, Rafał Sonik, Kamil Stoch, Jan Szymański, Mariusz Wlazły i Anita Włodarczyk.

Zdecydowaliśmy się powiększyć to grono o kilka nazwisk, wybranych w obradach dziennikarzy redakcji sportowych RMF FM i Interii. Rok 2014 obfitował bowiem w sukcesy polskich sportowców, zdarzały się miesiące, w których na tytuł Sportowca Miesiąca zasługiwało kilku zawodników - a wygrać mógł tylko jeden. Uznaliśmy, że wśród nominowanych do tytułu Sportowca Roku 2014 nie może zabraknąć Zbigniewa Bródki, Justyny Kowalczyk, Michała Kwiatkowskiego i Roberta Lewandowskiego. Tym samym grono nominowanych objęło 13 zawodników.

Plebiscyt wystartował w poniedziałek 12 stycznia. Oddaliście w nim blisko 30 tysięcy głosów. Ponad 40 procent z nich zgarnął Kamil Stoch - dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi i zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2013/14!

Podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi 27-letni skoczek zdobył dwa złote medale w konkursach indywidualnych, a w drodze po nie pokonał niemałe przeszkody. Przed konkursem na skoczni normalnej był chory, miał stan podgorączkowy, a mimo to oddał dwa najdłuższe skoki w zawodach. Z kolei na treningu przed konkursem na skoczni dużej upadł i potłukł się. Nie przeszkodziło mu to jednak w zgarnięciu kolejnego złota.

Sezon zamknął trzecim ogromnym sukcesem, jakim było zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W sezonie 2013/14 nasz mistrz wygrał sześć konkursów, a 12 razy stawał na podium.

Jego osiągnięcia zaowocowały przyznaniem przez Was tytułów Sportowca Lutego i Marca, a teraz - zwycięstwem w Plebiscycie na Sportowca Roku 2014!

Drugie miejsce przyznaliście Mariuszowi Wlazłemu, który poprowadził siatkarską reprezentację Polski do mistrzostwa świata, a trzecie - Justynie Kowalczyk, która z pękniętą kością stopy pobiegła po olimpijskie złoto w wyścigu na 10 km techniką klasyczną.

Podobnie jak w przypadku plebiscytów na Sportowca Miesiąca czekaliśmy nie tylko na Wasze głosy, ale i oryginalne wpisy uzasadniające Wasz wybór. Na autorów dwóch najciekawszych wpisów czekają nagrody. Jedna osoba otrzyma smartfon, druga tablet. Oto zwycięskie wpisy.

(edbie)