Trzynaścioro polskich mistrzów sportu walczy o tytuł Sportowca Roku 2014 w Plebiscycie RMF FM i Interii. O tym, kto zdobędzie tytuł, decydujecie Wy, głosując na swoich wybrańców w naszej sondzie. Możecie również wpisać uzasadnienie swojego typu - na autorów najciekawszych, naszym zdaniem, wpisów czekają cenne nagrody!

Nominacje w naszym Plebiscycie na Sportowca Roku 2014 uzyskało dziewięcioro zwycięzców plebiscytów na Sportowca Miesiąca, które ogłaszaliśmy w minionym roku (niektórzy sportowcy zwyciężali dwukrotnie): Marcin Gortat, Łukasz Kubot, Rafał Majka, Arkadiusz Milik, Rafał Sonik, Kamil Stoch, Jan Szymański, Mariusz Wlazły i Anita Włodarczyk.

Zdecydowaliśmy się powiększyć to grono o kilka nazwisk, wybranych w obradach dziennikarzy sportowych RMF FM i Interii. Rok 2014 obfitował bowiem w sukcesy polskich sportowców, zdarzały się miesiące, w których na tytuł Sportowca Miesiąca zasługiwało kilku zawodników - a wygrać mógł tylko jeden. Uznaliśmy, że wśród nominowanych do tytułu Sportowca Roku 2014 nie może zabraknąć Zbigniewa Bródki, Justyny Kowalczyk, Michała Kwiatkowskiego i Roberta Lewandowskiego. Tym samym grono nominowanych objęło 13 zawodników.

O WYJĄTKOWO UDANYM SPORTOWO ROKU NA BLOGU PISZE NASZ DZIENNIKARZ PATRYK SERWAŃSKI

Poznajcie ich i ich dokonania - i zagłosujcie!

Nominowani do tytułu Sportowiec Roku 2014 w Plebiscycie RMF FM i Interia.pl:

ZBIGNIEW BRÓDKA

Zbigniew Bródka pojechał na igrzyska w Soczi walczyć o medale i powalczył na całego. Z Rosji wrócił z dwoma krążkami na szyi, w tym złotym, zdobytym w biegu na 1500 m w nieprawdopodobnych okolicznościach. Najsłynniejszy strażak w Polsce sięgnął w Soczi po medal również w drużynie - z Janem Szymańskim i Konradem Niedźwiedzkim wywalczył brąz.

15 lutego 2014 - ta data przeszła do historii polskiego sportu. Zanim wieczorem Kamil Stoch sięgnął po swoje drugie złoto olimpijskie, całą Polskę oczarował Bródka. Niesamowitą walkę o medal z najcenniejszego kruszcu nasz panczenista stoczył z Koenem Verweijem i ostatecznie pokonał Holendra o 0,003 sekundy, a w przeliczeniu - o 4,3 cm. To bardzo nie spodobało się Verweijowi, a Holendrzy wręcz podważali i prawdziwość pomiaru, i możliwość porażki ich faworyta.

Tydzień później Bródka z Szymańskim i Niedźwiedzkim stanęli do walki z Kanadyjczykami o brązowy medal w biegu drużynowym. Wygrana o 2,33 s dała biało-czerwonym kolejny krążek, Bródce - już drugi na tych igrzyskach.


MARCIN GORTAT

Pod koniec 2013 roku Marcin Gortat, nasz jedynak w NBA, został zawodnikiem Washington Wizards. W maju 2014 po rozegraniu jednego z najlepszych meczów w karierze, przeciwko Indiana Pacers, został wybrany Sportowcem Maja w Plebiscycie RMF FM i Interii.

Kariera koszykarza nabierała rozmachu, stał się zawodnikiem rozpoznawalnym, słynny Shaq O’Neal publicznie pytał nawet Polaka, czy popularne w naszym kraju pierogi się grilluje.

Latem Gortat podpisał z Wizards nowy, nie byle jaki kontrakt. Umowa opiewała na 60 mln dolarów za pięć lat gry.

Dziś Polak jest jednym z czołowych zawodników swojej ekipy, która okazała się jedną z rewelacji rozgrywek NBA.


JUSTYNA KOWALCZYK

Justyna Kowalczyk sięgnęła w 2014 roku po złoty medal igrzysk olimpijskich w Soczi w biegu na 10 km techniką klasyczną, który jest jej koronną konkurencją.

Igrzyska były dla Kowalczyk ciężką przeprawą, startowała w nich z pękniętą kością stopy, co ujawniła po pierwszym starcie w Rosji. W biegu łączonym zajęła szóste miejsce, za które przez wielu była krytykowana. Dzień później "pochwaliła się" poważną kontuzją, ale zapewniła, że będzie startować dalej. Cztery dni później była już bohaterką całej Polski po wielkim triumfie na 10 km.

W czerwcu Kowalczyk zdecydowała się opowiedzieć o poważnych problemach osobistych, m.in. o depresji, z którą się zmagała. We wrześniu obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską na  Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.


ŁUKASZ KUBOT

W 2014 roku Łukasz Kubot osiągnął swój największy sukces w karierze. 32-letni zawodnik w parze ze Szwedem Robertem Lindstedtem wygrał turniej debla wielkoszlemowego Australian Open w Melbourne.

W listopadzie, również w parze z Lindstedtem, dotarł do półfinału prestiżowego turnieju ATP Finals. Po drodze Polak i Szwed pokonali m.in. parę słynnych amerykańskich braci Boba i Mike’a Bryanów, prawdziwych mistrzów debla.

Kubot docierał też do ćwierćfinałów innych turniejów tenisowych w deblu. W sięganiu po kolejne sukcesy przeszkodziła mu nieco kontuzja stopy.

Tenisista został w naszym plebiscycie Sportowcem Stycznia.


MICHAŁ KWIATKOWSKI

We wrześniu Michał Kwiatkowski został kolarskim mistrzem świata w wyścigu ze startu wspólnego podczas zawodów rozgrywanych w hiszpańskiej Ponferradzie. Popularny "Kwiatek" jest pierwszym polskim mistrzem świata wśród zawodowców.

Kwiatkowski wraz ze swoją ekipą, Omega Pharma-Qiuck Step, sięgnął także po brązowy medal MŚ w jeździe indywidualnej na czas.

Dla urodzonego w Chełmży 24-letniego zawodnika był to generalnie rok sukcesów. Stanął na najniższym stopniu podium drugiego etapu Tour de France. Wygrał też takie wyścigi jak: Trofeo Serra de Tramuntana, Strade Bianche czy Volta ao Algavre.


ROBERT LEWANDOWSKI

Robert Lewandowski pod nieobecność kontuzjowanego Jakuba Błaszczykowskiego przejął opaskę kapitańską piłkarskiej reprezentacji Polski. Kadra Adama Nawałki zanotowała znakomitą jesień, udanie rozpoczynając eliminacje Euro 2016 i po raz pierwszy w historii pokonując Niemców. Z "Lewym" w roli kapitana reprezentacja zgromadziła w czterech meczach kwalifikacyjnych 10 punktów i obecnie przewodzi grupie D. Lewandowski zdobył w tych meczach cztery bramki i zaliczył kilka asyst. Gdy do kadry wróci Błaszczykowski, kapitanem nadal będzie "Lewy" - tak zdecydował selekcjoner.

Nie tylko w kadrze, ale i w klubie - a właściwie klubach - był to dla Lewandowskiego gorący rok. W styczniu ogłosił oficjalnie, że po sezonie będzie piłkarzem Bayernu. Zanim jednak latem przeniósł się do Monachium, wywalczył jeszcze z Borussią Dortmund wicemistrzostwo Niemiec i jako pierwszy Polak w historii sięgnął po koronę króla strzelców Bundesligi.


RAFAŁ MAJKA

Nie tylko Michał Kwiatkowski odnosił wielkie sukcesy kolarskie w 2014 roku. Także Rafał Majka sprawił wiele radości polskim kibicom ścigania na rowerach. W minionym roku nasz zawodnik odnotował największe sukcesy w swojej karierze.

Majka wygrał dwa etapy Tour de France i został zwycięzcą klasyfikacji górskiej tego wyścigu. Po sukcesie w Wielkiej Pętli wystartował w Tour de Pologne, w którym także wygrał dwa etapy i zajął pierwsze miejsce w całym wyścigu. Zajął też 6. miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia.

W naszym plebiscycie Rafał Majka został Sportowcem Lipca.


ARKADIUSZ MILIK

Arkadiusz Milik w 2014 roku podbił serca polskich kibiców futbolu, zdobywając dla biało-czerwonych bardzo ważne bramki. Tempa nabrała także jego kariera w Ajaksie Amsterdam.

20-letni piłkarz to jeden z ulubieńców Adama Nawałki, który znalazł dla niego miejsce w ataku reprezentacji Polski obok Roberta Lewandowskiego. Milik odwdzięczył się trenerowi dobrą grą i efektownymi golami w meczach eliminacyjnych Euro 2016 z Niemcami, Szkocją i Gruzją oraz towarzyskiej potyczce ze Szwajcarią.

Jesienią Milik przebił się do pierwszego składu Ajaksu. W lidze holenderskiej ma już na koncie osiem bramek, strzelał również w Pucharze Holandii, zdobył też swego pierwszego gola w Lidze Mistrzów.

Arkadiusz Milik wygrał plebiscyty RMF FM i Interii na Sportowca Października i Sportowca Listopada.


RAFAŁ SONIK

Quadowiec Rafał Sonik to pierwszy Polak na podium słynnego Rajdu Dakar. W 2014 roku zajął w nim drugie miejsce - i to pomimo wielkich problemów technicznych, z którymi musiał się zmagać podczas wyścigu.

Poza tym Sonik wygrał w minionym roku: Abu Dhabi Desert Challenge, Rajd Faraonów, Rajd Sardynii i Rajd Maroka. Został zwycięzcą klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Cross-Country Quads.

W plebiscycie RMF FM i Interii Rafał Sonik został Sportowcem Czerwca.


KAMIL STOCH

Kamil Stoch, jako trzeci skoczek klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2012/2013, w miniony sezon wchodził z wielkimi nadziejami. Jego osiągnięcia w 2014 roku przeszły jednak najśmielsze oczekiwania. Sięgnął po trzy najważniejsze trofea w skokach narciarskich, rozgrzewając emocje polskich kibiców do czerwoności.

Podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi 27-letni zawodnik zdobył dwa złote medale w konkursach indywidualnych. W drodze po nie pokonał niemałe przeszkody. Przed konkursem na skoczni normalnej był chory, miał stan podgorączkowy, a mimo to oddał dwa najdłuższe skoki w zawodach. Z kolei na treningu przed konkursem na skoczni dużej upadł i potłukł się. Nie przeszkodziło mu to w zgarnięciu kolejnego złota.

Stoch zamknął sezon trzecim ogromnym sukcesem, jakim było zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W sezonie 2013/14 nasz mistrz wygrał sześć konkursów, a 12 razy stawał na podium.

Kamil Stoch został w plebiscytach RMF FM i Interii Sportowcem Lutego i Marca.


JAN SZYMAŃSKI

Jan Szymański może uznać rok 2014 za najlepszy w karierze. W lutym nasz panczenista przywiózł z Soczi brązowy medal igrzysk olimpijskich, który wywalczył w biegu drużynowym wraz ze Zbigniewem Bródką i Konradem Niedźwiedzkim.

25-letni łyżwiarz znakomicie rozpoczął także kolejny sezon. W grudniu zwyciężał w biegach na 1500 m w zawodach Pucharu Świata w Berlinie i Heerenveen. Został liderem klasyfikacji generalnej PŚ na tym dystansie. Także w grudniu wywalczył cztery złote medale mistrzostw Polski.

W plebiscycie RMF FM i Interii Jan Szymański został Sportowcem Grudnia.


MARIUSZ WLAZŁY

Atakujący mistrzów Polski z Bełchatowa we wrześniu poprowadził polską reprezentację do złotego medalu mistrzostw świata siatkarzy - drugiego w historii, po 40 latach od pierwszego takiego sukcesu. Był współtwórcą niesamowitego sukcesu polskiej ekipy, jakim było pokonanie Brazylii w finałowym meczu MŚ w katowickim Spodku. Został wybrany najlepszym atakującym i najbardziej wartościowym graczem (MVP) turnieju.

Co ciekawe, Wlazły wrócił do reprezentacji Polski po czterech latach przerwy, gdy drużynę objął jego dobry znajomy z klubu, Francuz Stephane Antiga. Po spotkaniu z Brazylią w finale MŚ ogłoszono, że 31-letni zawodnik na dobre żegna się z drużyną narodową.

Wcześniej, wiosną, PGE Skra Bełchatów z Wlazłym na czele sięgnęła po złoty medal mistrzostw Polski, a atakujący zespołu został wybrany najlepszym siatkarzem PlusLigi.

W naszych plebiscytach Mariusz Wlazły został Sportowcem Kwietnia i Września.


ANITA WŁODARCZYK

Złoty medal mistrzostw Europy i rekord świata w rzucie młotem - Anita Włodarczyk w 2014 roku była na ustach całego lekkoatletycznego świata.

15 sierpnia rzutem na odległość 78,76 cm nasza zawodniczka wywalczyła na stadionie w Zurychu złoto ME. Ustanowiła tym samym nowy rekord Polski. Warto przy okazji wspomnieć, że na najniższym stopniu podium tych samych zawodów stanęła inna Polka - Joanna Fiodorow.

Dwa tygodnie później podczas mityngu w Berlinie Włodarczyk posłała młot na odległość 79,58 cm, ustanawiając tym samym nowy rekord świata.

W grudniu zajęła zaś drugie miejsce w plebiscycie specjalistycznego biuletynu "Athletics International" na najlepszą lekkoatletkę 2014 roku.

Anita Włodarczyk wygrała plebiscyt RMF FM i Interii na Sportowca Sierpnia.

Głosowanie potrwa tydzień - zamkniemy je w poniedziałek, 19 stycznia, w południe.

Podobnie jak w przypadku plebiscytów na Sportowca Miesiąca czekamy nie tylko na Wasze głosy, ale i oryginalne wpisy uzasadniające Wasz wybór. Nie zapomnijcie dodać na początku imienia i nazwiska swojego faworyta! Po zamknięciu głosowania jury złożone z dziennikarzy RMF FM i Interii wybierze dwa najciekawsze uzasadnienia, a ich autorzy otrzymają cenne nagrody! Mamy dla Was smartfon i tablet.

Zatem do dzieła: Wybierzcie Sportowca Roku 2014!


Autor: Waldemar Stelmach