Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel pokonali Włochów Nicolaia Paolo i Daniele Lupo 2:0 (22:20, 21:16) w meczu o brązowy medal mistrzostw Europy w siatkówce plażowej w Klagenfurcie. To pierwszy polski medal w imprezie tej rangi. Złoto mistrzostw wywalczyli Hiszpanie, a srebro Łotysze.

Dotychczas najlepszym wynikiem Fijałka (UKS SMS Łódź) i Prudla (TS Volley Rybnik) w seniorskich mistrzostwach Starego Kontynentu było dotarcie do ćwierćfinału, co udało im się dwukrotnie - w 2008 i 2009 roku. Rok temu w Hadze odpadli po rundzie grupowej.

Dzięki wywalczeniu brązowego medalu w Klagenfurcie, duet ten poprawił także najlepsze osiągnięcie w ME w historii polskiej siatkówki plażowej, którym było czwarte miejsce Michała Kądzioły (MKS Dąbrowa Górnicza) i Jakuba Szałankiewicza (Stakolo Staszów) wywalczone w poprzedniej edycji.

Pięć lat temu, w pierwszym roku wspólnych występów, Fijałek i Prudel zostali mistrzami Europy do lat 23.

Dzisiejszy pojedynek był piątym spotkaniem podopiecznych słowackiego trenera Martina Olejnaka z Paolo i Lupo, w tym trzeci wygranym przez biało-czerwonych.

Włosi nie mieli zbyt wiele czasu na odpoczynek i przygotowanie - trwający 62 minuty półfinał z ich udziałem zakończył się ok. godzinę przed rozpoczęciem meczu o brąz.

Rozstawieni w Klagenfurcie z numerem trzecim reprezentanci Italii w tym sezonie trzykrotnie plasowali się w pierwszej trójce turniejów World Touru. W inaugurujących cykl zawodach w Fuzhou zajęli drugie miejsce, a w Corrientes i Long Beach uplasowali się na trzeciej pozycji. Grający z piątką Fijałek i Prudel na podium WT w tym roku stanęli raz - w Hadze wywalczyli trzecią lokatę.

W półfinale austriackiej imprezy Polacy przegrali z Janisem Smedinsem i Aleksandrsem Samoilovsem 1:2 (21:15, 13:21, 8:15). W pojedynku, którego stawką będzie złoty medal, Łotysze zmierzą się z Hiszpanami Pablo Herrerą i Adrianem Gavirą.

Wczoraj na 1/8 finału udział w imprezie zakończyli Piotr Kantor (MKS Dąbrowa Górnicza) i Bartosz Łosiak (Jastrzębie Borynia). Dzień wcześniej na tym samym etapie rywalizacji wyeliminowane zostały Kinga Kołosińska (AZS UMCS TPS Lublin) i Monika Brzostek (UKS 179 Łódź), a Kądzioła i Szałankiewicz doznali porażki w barażu, którego stawką było miejsce w czołowej "16".

Tytuł dla Hiszpanów

Złoto ME w siatkówce plażowej wywalczyli dziś Hiszpanie. Pablo Herrera i Adrian Gavira pokonali w finale Łotyszy Janisa Smedinsa i Aleksandrsa Samoilovsa 2:0 (21:19, 21:17). To pierwszy od 8 lat tytuł dla Hiszpanów.