Amerykanka Kelli White straciła dwa złote medale, jakie zdobyła w biegach na 100 i 200 m podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Paryżu. 27-letnia sprinterka przyznała się do stosowania dopingu. Została ukarana dwuletnią dyskwalifikacją.

27-letnia White oświadczyła, że nie będzie się odwoływać od decyzji Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych, nakładającego na nią dyskwalifikację. Ma jednak nadzieję, że czas dyskwalifikacji zostanie skrócony w zamian za przyznanie się do winy.

Przypomnijmy, w próbce moczu White wykryto podczas mistrzostw w Paryżu modafinil, środek stymulujący centralny układ nerwowy. Modafinil nie figuruje jeszcze na liście zakazanych specyfików, ale wiadomo, że MKOl ma przed igrzyskami olimpijskimi w Atenach poszerzyć listę także o modafinil.

Rok temu sprinterka tłumaczyła, że lekarze przepisali jej modafinil ze względu na zaburzenia snu. Przyznała, że przyjęła go dzień przed finałowym biegiem na 100 metrów, ale nie miała zamiaru traktować go jako środka dopingowego.