Aleksandra Mirosław z siódmym wynikiem awansowała do finału kombinacji w mistrzostwach świata we wspinaczce sportowej w Hachioji. Polka przy okazji wywalczyła kwalifikację na przyszłoroczne igrzyska w Tokio, gdzie dyscyplina ta zadebiutuje w olimpijskim programie.

Kombinacja to trójbój, na który składają się: wspinanie na czas, bouldering i prowadzenie. O kolejności decyduje iloczyn miejsc zajętych w poszczególnych konkurencjach - im niższy rezultat, tym lepiej.

Mirosław w sobotę została po raz drugi z rzędu mistrzynią świata w czasówce. W niedzielnych kwalifikacjach kombinacji, w których udział wzięło 20 zawodniczek, również była w niej najlepsza. W boulderingu zajęła 19. pozycję, a w prowadzeniu 20.

Ośmioosobowy finał odbędzie się we wtorek. Siedem najlepszych zawodniczek japońskich mistrzostw, ale nie więcej niż dwie z jednego kraju, zdobywa olimpijską kwalifikację. Mirosław jest już pewna startu w igrzyskach, bo do finału awansowały aż cztery reprezentantki gospodarzy.