Siatkarze Grupy Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle pokonali w Gliwicach Projekt Warszawa 3:1 (25:17, 34:32, 19:25, 25:23) w meczu o Superpuchar Polski.

Zaksa w minionym sezonie wywalczyła mistrzostwo i Puchar Polski, zespół stołeczny, pod szyldem Onico, był wicemistrzem kraju.

Trenerzy obu zespołów Nikola Grbic i Andea Anastasi przyznali przed meczem, że u progu ligi, a po wyczerpującym sezonie reprezentacyjnym, trudno oczekiwać najwyższego poziomu gry. Mieli rację. Kibice obejrzeli sporo błędów, przypadkowych zagrań i chaosu.

Na widowni dominowali kibice mistrzów Polski, na boisku w pierwszym secie wyglądało to podobnie. Projekt tylko na początku nie pozwalał rywalom "odskoczyć". Potem ekipa Grbica powiększyła przewagę i pewnie wygrała. Kiedy w drugiej partii kędzierzynianie prowadzili 24:21, wydawało się, że jest "po wszystkim". Tymczasem ekipa trenera Anastasiego wróciła do gry i na rozstrzygnięcie trzeba było długo poczekać. Ostatecznie Zaksa wygrała go 34:32.

Zawodnicy Nikoli Grbica zaczęli trzeciego seta od prowadzenia 3:0, ale potem warunki na boisku dyktowali rywale. Po dwóch asach Antoine Brizarda warszawianie prowadzili 24:19, chwilę potem skończył tę część spotkania Igor Grobelny. Najwięcej widowiskowych obron, wymian piłki było w czwartym secie. Prowadzili w nim cały czas mistrzowie kraju i dowieźli korzystny wynik do końca.

MVP meczu został wybrany zawodnik Zaksy Łukasz Kaczmarek.

Dopiero teraz się dowiedziałem, że to pierwsze takie trofeum w historii klubu. Moje też, więc - dziękuję drużynie. Oczywiście to wielka przyjemność zacząć sezon od wygranej. Cieszę się, ale też jestem przekonany, że mój zespół będzie grał lepiej. To zwycięstwo napędzi nas w dalszej części sezonu - powiedział trener Zaksy Nikola Grbic. Fajnie, że wygraliśmy ten mecz, oczywiście, stać nas na lepszą grę. Przypominam, że dopiero od dwóch dni trenujemy w pełnym składzie. W takich spotkaniach najważniejszy jest korzystny wynik. Osiągnęliśmy go. Taki start to dobry prognostyk na starcie sezonu - dodał kapitan mistrzów Polski Benjamin Toniutti.

Zespół z Warszawy był sporą niewiadomą, z racji przeżywanych latem problemów finansowych i organizacyjnych. Dopiero we wtorek oficjalnie potwierdzono, że klub ma nowego właściciela, którym jest spółka Projekt Warszawa, dzień później przyznano mu licencję ekstraklasową. Rozmowy z potencjalnym sponsorem tytularnym nadal trwają. W składzie Projektu na środowy mecz znalazł się pozyskany krótko przed spotkaniem atakujący Jan Król, którzy ostatnio bronił barw pierwszoligowego Chrobrego Głogów. Kłopoty finansowe klubu, znanego dotychczas jako ONICO Warszawa, związane są z upadłością dotychczasowego właściciela i sponsora tytularnego. W połowie października drużynę opuściło dwóch zawodników - przyjmujący Piotr Łukasik i belgijski atakujący van den Dries. Pierwszy, który był podstawowym graczem w poprzednim sezonie, przeniósł się do Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Drugi z kolei trafił do drużyny z Korei Południowej.