Jan Błachowicz jako pierwszy polski zawodnik zdobył pas mistrzowski prestiżowej organizacji Ultimate Fighting Championship w mieszanych sztukach walki. W Abu Zabi na gali UFC Polak wygrał w drugiej rundzie z Amerykaninem Dominickiem Reyesem.

Polacy, dziękuję za wsparcie. Czułem tę moc, dziękuję bardzo - powiedział Jan Błachowicz po walce z będącym faworytem starcia - Reyesem.

Rozstrzygnięcie nastąpiło pod koniec drugiej rundy, kiedy to rywal padł na deski pod gradem ciosów. Polak wygrał przed czasem.

Jan Błachowicz w Ultimate Fighting Championship występuje od 2014 roku. Jego trenerami są Robert Jocz i Robert Złotkowski.

Początkowo częściej przegrywał niż wygrywał, ale w ostatnich trzech latach poniósł tylko jedną porażkę i jego aktualny bilans w MMA wynosi 27-8 (8 KO, 9 SUB), zaś w UFC 10-5.

Reyes (12-2, 7 KO, 2 SUB) wcześniej przegrał tylko raz, na początku roku na dystansie 25 minut (5 rund) z rodakiem i mistrzem wagi półciężkiej 33-letnim Jonem Jonesem (26-1). Przeniósł się on do kategorii ciężkiej, z limitem 120 kg.

Przez ponad dwa lata mistrzynią UFC wagi słomkowej była Joanna Jędrzejczyk.

Prezydent gratuluje Błachowiczowi mistrzostwa w UFC

Prezydent Andrzej Duda pogratulował w niedzielę Janowi Błachowiczowi zwycięstwa w walce z Dominickiem Reyesem.

"Brawo! Jan Błachowicz został mistrzem w wadze półśredniej UFC 253. Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!" - napisał na Twitterze. 


"Rozniósł faworyzowanego rywala; to była biało-czerwona noc w Abu Zabi"

O sukcesie Polaka na Facebooku napisał również premier Mateusz Morawiecki.

"Polak po prostu rozniósł faworyzowanego rywala i został mistrzem świata federacji UFC; to była biało-czerwona noc w Abu Zabi; Nie możemy sobie wymarzyć lepszej promocji Polski niż przez piękne sportowe zwycięstwa" -  czytamy.

"Legendarna Polska siła! Książę Cieszyna! To zachwyty, które rozbrzmiewają dzisiaj w świecie mieszanych sztuk walki wagi po kosmicznym zwycięstwie polskiego czempiona Jana Błachowicza. Polak po prostu rozniósł faworyzowanego rywala i został mistrzem świata federacji UFC" - stwierdził szef rządu.