Siatkarz rumuńskiego Unirea Dej Ugljesa Ilić podał, że jego zespół specjalnie przegrał tzw. złotego seta z Dinamo Bukareszt, by nie awansować do 1/8 finału Pucharu Challenge. Jak wyjaśnił Serb, klub nie miał pieniędzy na występ w kolejnej fazie rywalizacji.

W pierwszym spotkaniu 1/16 finału Dinamo wygrało 3:0. W takim samym wymiarze rozstrzygnęli na swoją korzyść wtorkowy pojedynek rewanżowy gracze Unirei. Później oddali jednak rywalom tzw. złotego seta.

Zdegustowany postawą władz klubu i kolegów z boiska Ilić opisał całą sprawę na swoim profilu na Facebooku. Zgodnie z jego relacją, przed rozstrzygającym setem do niego i jego rodaka Danilo Mirosavljevicia - jedynych obcokrajowców w składzie - podszedł kapitan zespołu Marius Dascalu.

Powiedział: "Chłopaki! Gramy i staramy się ze wszystkich sił, ale musimy przegrać, bo klub nie ma pieniędzy na następną rundę. Możemy wygrać, ale wtedy nie otrzymamy wypłaty w styczniu, a władze nie chcą tego z szacunku do zawodników" - relacjonował Ilić. Dodał, że wymienił wówczas pełne niedowierzania spojrzenia z Mirosavljeviciem. Zadeklarował też, że był gotowy zrezygnować z pensji i walczyć o awans.

Wierzę, że Danilo myślał tak samo, ale byliśmy jedynymi, którzy tak pochodzili do sprawy. Widać to było od połowy tej partii, po zejściu z boiska Danilo. Nie doświadczyłem czegoś podobnego z całej mojej karierze... i wydaje mi się, że na to nie zasłużyłem. Wciąż nie mogę uwierzyć, że spotkało mnie takie upokorzenie. Dałem z siebie wszystko i nie mogę pogodzić się z tym, co wydarzyło się tego wieczoru - zaznaczył.

W środę Ilić usunął to wyznanie z profilu i zamieścił przeprosiny dla kolegów i klubowych działaczy oraz mieszkańców Dej i fanów. Podkreślił, że opublikował ten wpis powodowany złością i stresem, którego doświadczył.

Nie miałem złych intencji i mam nadzieję, że nikomu nie zaszkodziłem i nikogo nie zraniłem. Chciałem tylko opisać, jak się wtedy czułem - tłumaczył.

Temat nieopłacalności występów w mniej prestiżowych europejskich pucharach siatkarskich poruszano już wielokrotnie. Z występów w tegorocznej edycji Pucharu Challenge, trzecich co do rangi rozgrywkach, zrezygnowały z tego powodu m.in. wszystkie uprawnionego do tego polskie kluby.

(edbie)