Biało-czerwoni siatkarze od dwóch tygodni przygotowują się do interkontynentalnego turnieju w Tokio, który będzie ostatnią szansą zdobycia olimpijskiej kwalifikacji. Teraz pora na test na parkiecie. Polacy zagrają w Krakowie w Memoriale im. Huberta Wagnera. Wieczorem mecz z Bułgarią. W kolejnych dniach zagramy też z Belgami i Serbami.

Trener reprezentacji Polski siatkarzy Stephane Antiga podczas konferencji prasowej w Krakowie /Jacek Bednarczyk /PAP

To pierwszy i jednocześnie ostatni bojowy sprawdzian drużyny Stephane'a Antigi przed wylotem do Japonii. Dla mistrzów świata z 2014 roku turniej w Tokio będzie niezwykle ważny, bo stanowi ostatnią szansę załapania się na igrzyska w Rio de Janeiro.

Testowe mecze z wymagającymi rywalami na pewno pomogą w przygotowaniach. Trenowaliśmy dwa tygodnie i jestem zadowolony z pracy, jaką wykonali zawodnicy. Nie było łatwo znaleźć czas, żeby ten turniej rozegrać, ponieważ terminarz jest bardzo napięty. Jest to jednak turniej z wielkimi tradycjami - mówił wczoraj trener Antiga. Choć jednak docenia rolę Memoriału, to myślami na pewno jest już w Tokio.

W poprzednich latach Memoriał odbywał się przeważnie w sierpniu i stanowił element przygotowań do mistrzostw Europy czy świata. Tym razem na horyzoncie mamy najważniejszą imprezę czterolecia.

Co prawda w Krakowie nie zagra żadna z drużyn, które powalczą w Rio, ale rywale są wymagający. Bułgaria w światowym rankingu jest 7., Serbia 12., a Belgia 21. Co ważne w Krakowie nie możemy wymagać od biało-czerwonych perfekcyjnej gry i wysokiej formy. To byłoby tak naprawdę bardzo niepokojące, bo szczyt formy siatkarze mają osiągnąć pod koniec maja już w Japonii. W Tokio Polacy rozegrają siedem spotkań w krótkim odstępie czasu.

W Krakowie Antiga będzie miał do dyspozycji 14 zawodników. Selekcjoner wie, że w tak gorącym okresie czasu na eksperymenty nie ma i dlatego postawił na dobrze znane nazwiska. Wszystkie swoje spotkania Polacy rozpoczną o 20.30.

Kadra Polski na Memoriał im. Huberta Wagnera:
Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz Atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek Środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Marcin Możdżonek, Piotr Nowakowski Przyjmujący: Rafał Buszek, Michał Kubiak, Mateusz Mika, Artur Szalpuk Libero: Piotr Gacek Paweł Zatorski.

(mpw)