Inauguracyjna edycja Ligi Narodów, która zastąpiła Ligę Światową, będzie pierwszym turniejem, w którym polskich siatkarzy poprowadzi trener Vital Heynen. W środę wieczorem podał 14-osobowy skład, który zagra w najbliższy weekend w Katowicach i Krakowie. Zabrakło Bartosza Kurka.

Trener polskich siatkarzy podał nazwiska czternastu zawodników, którzy wystąpią podczas pierwszego turnieju Siatkarskiej Ligi Narodów w Katowicach i Krakowie. Heynen wykreślił z listy Bartosza Kurka.

Rozgrywający: Grzegorz Łomacz, Fabian Drzyzga;

Atakujący: Łukasz Kaczmarek, Dawid Konarski, Damian Schulz;

Środkowi: Bartłomiej Lemański, Jakub Kochanowski Piotr Nowakowski;

Przyjmujący: Michał Kubiak, Bartosz Bednorz, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka;

Libero: Kacper Piechocki, Paweł Zatorski.

Pierwszy mecz już w piątek

Biało-czerwoni już w piątek zmierzą się w katowickim Spodku z reprezentantami Korei Południowej, a w weekend podejmą w stolicy Małopolski Rosjan i Kanadyjczyków. Tydzień później czeka ich kolejna odsłona Ligi Narodów w kraju, tym razem w Łodzi. Wówczas zagrają z Francuzami, Chińczykami i Niemcami.

Następnie udadzą się na tournee po trzech kontynentach. Zaczną od podróży do Japonii, gdzie spotkają się z Włochami, reprezentacją gospodarzy i Bułgarami. Po przenosinach do Chicago powalczą z Irańczykami, Amerykanami i Serbami, a na koniec w Melbourne zagrają z Argentyńczykami, Brazylijczykami i Australijczykami.

16 ekip w Lidze Narodów

W Lidze Narodów weźmie udział 16 ekip, które zostały podzielone na dwie grupy - uczestników stałych i pretendentów. Polska należy do pierwszej z nich. Stali uczestnicy mają pewny udział w kolejnej edycji niezależnie od osiągniętego wyniku. Pretendenci muszą się liczyć z ewentualnym spadkiem.

Po rozegraniu wszystkich meczów punkty sumuje się we wspólnej tabeli. Do turnieju finałowego, który odbędzie się w dniach 4-8 lipca na stadionie piłkarskim w Lille, zakwalifikuje się pięć czołowych drużyn fazy interkontynentalnej. Stawkę uzupełnią "Trójkolorowi" jako gospodarze.

(ł)