Robert Lewandowski został zwycięzcą plebiscytu na najlepszego Sportowca 2020 roku "Przeglądu Sportowego" i Telewizji Polsat. Tuż za piłkarzem uplasowała się Iga Świątek - mistrzyni French Open 2020. Trzecie miejsce zajął skoczek narciarski Kamil Stoch.

Podczas gali Mistrzów Sportu poznaliśmy laureatów tegorocznego, 86. plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2020 Roku. Najwyższe wyróżnienie powędrowało do piłkarza Roberta Lewandowskiego.

Wiedziałem, że ciężka praca jest podstawą sukcesu. Talent to tylko odrobina - powiedział po odebraniu statuetki Robert Lewandowski

Cytat

Zdajemy sobie sprawę z tego, jaki to był rok. Nie tylko pod względem sukcesów sportowych, ale i czasów, w których żyjemy. Jak ciężko było nam wrócić do sportu. Znaleźć motywację i wyzwania, które spowodują, że miniony rok ostatecznie okazał się - m.in. też dla mnie - wspaniałym, wyśmienitym, niewiarygodnym. Wspaniale było zdobywać tyle trofeów, ale zdaję sobie sprawę, że oczekiwania rosną z każdym zwycięstwem i pucharem
podsumował kapitan piłkarskiej reprezentacji podczas Gali Mistrzów Sportu w Warszawie.


Świątek w minionym roku za sprawą sukcesu we French Open wywalczyła pierwszy w historii polskiego tenisa tytuł wielkoszlemowy w singlu.

Trzecie miejsce w plebiscycie zajął skoczek narciarski Kamil Stoch, który niedawno wygrał po raz trzeci w karierze rozgrywany na przełomie roku prestiżowy Turniej Czterech Skoczni, a w grudniu wraz z kolegami z reprezentacji Polski zdobył brązowy medal mistrzostw świata w lotach w konkursie drużynowym.

Tuż za podium znalazł się kierowca rajdowy Kajetan Kajetanowicz, piąty w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata w kategorii WRC3. Zwycięzca poprzedniej edycji plebiscytu żużlowiec Bartosz Zmarzlik, który obronił tytuł indywidualnego mistrza świata, uplasował się na piątej pozycji. Czołową dziesiątkę uzupełnili: rywalizująca w short-tracku Natalia Maliszewska, reprezentujący MMA Jan Błachowicz, siatkarz Wilfredo Leon, będąca przedstawicielką kolarstwa Katarzyna Niewiadoma oraz skoczek narciarski Dawid Kubacki.

Kolegium redakcyjne "Przeglądu Sportowego" przyznało kilka innych wyróżnień. Trenerem Roku został Piotr Sierzputowski, szkoleniowiec Świątek, a statuetkę tzw. "Superchampiona" otrzymała utytułowana biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk. Imprezą Roku okazał się wyścig kolarski Tour de Pologne, zaś w kategorii Sport Bez Barier doceniono Faustynę Kotłowską, niepełnosprawną lekkoatletkę specjalizującą się w konkurencjach rzutowych. Tym razem nie przyznano nagrody dla Drużyny Roku, ale za to po raz pierwszy w historii plebiscytu wręczono wyróżnienie w kategorii E-sport - otrzymał je Marcin Jankowski.

Głosy oddawano za pośrednictwem kuponów drukowanych w "Przeglądzie Sportowym" i wybranych wydaniach dziennika "Fakt", przez internet na stronach organizatorów ("PS" i Polsatu Sport) oraz za pośrednictwem SMS-ów. Głosowanie odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym wyłoniono czołową dziesiątkę, którą ogłoszono na początku sobotniej gali. W czasie jej trwania przez pewien czas można było jeszcze oddawać głosy za pośrednictwem SMS-ów.

Ze względu na pandemię Covid-19 odwołano Bal Mistrzów Sportu, który tradycyjnie odbywał się po zakończeniu oficjalnej części uroczystości.

Wyniki 86. Plebiscytu Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca roku 2020

1. Robert Lewandowski (piłka nożna)
2. Iga Świątek (tenis)
3. Kamil Stoch (skoki narciarskie)
4. Kajetan Kajetanowicz (rajdy samochodowe)
5. Bartosz Zmarzlik (żużel)
6. Natalia Maliszewska (short-track)
7. Jan Błachowicz (MMA)
8. Wilfredo Leon (siatkówka)
9. Katarzyna Niewiadoma (kolarstwo)
10. Dawid Kubacki (skoki narciarskie).

Pozostałe nagrody

  • Trener roku: Piotr Sierzputowski (trener Igi Świątek)
  • Mecenas Sportu: Totalizator Sportowy
  • Mecenas sportu w trudnych czasach: PKN Orlen
  • Superczempion: Justyna Kowalczyk-Tekieli
  • Sport Bez Barier: Faustyna Kotłowska
  • E-Sport: Marcin Jankowski
  • Impreza Roku: Tour de Pologne