W Wielką Sobotę na trasie w rejonie miejscowości Ginestro w północnych Włoszech Robert Kubica uczestniczył w testach zespołu rajdowego Erreffe. Takie informacje przynosi włoski motoryzacyjny portal internetowy www.rallyemotion.it.

Zobacz również:

Obok polskiego kierowcy Formuły 1 w testach uczestniczył także Andrea Crugnola. Kierowcy mieli do dyspozycji trzy samochody, Robert Kubica - jak podaje portal - miał jeździć Renault Clio S1600.

Na zdjęciach z testów widać Clio z krakowskimi tablicami rejestracyjnymi i inicjałami RK na boku karoserii. ZOBACZ ZDJĘCIA

Początkowo testy planowano pod Andorą w gminie Stellanello, niedaleko Villarell, ale gdy w piątek informacja o tym znalazła się na portalach, ich lokalizację zmieniono.

6 lutego 2011 roku polski kierowca, związany wówczas z teamem Renault, rozbił samochód na trasie rajdu w Ligurii. Doznał licznych obrażeń ciała, a w kolejnych miesiącach przeszedł kilka operacji dłoni, łokcia i nogi. Przedłużająca się rehabilitacja zmusiła go do odłożenia powrotu do F1. Pod koniec grudnia ubiegłego roku Kubica oficjalnie odszedł z zespołu Renault. Aktualnie nadal przechodzi rehabilitację, na sezon 2012 nie podpisał kontraktu z żadnym teamem.

Cztery sezony w F1

Kubica ma za sobą ponad cztery sezony w Formule 1 i 76 występów w cyklu Grand Prix. Trafił do prestiżowej rywalizacji kierowców w 2006 roku, początkowo jako kierowca testowy; 6 sierpnia zastąpił Kanadyjczyka Jacquesa Villeneuve'a, który zakończył karierę. Już w trzecim starcie stanął na najniższym stopniu podium w GP Włoch.

W czerwcu w 2007 roku podczas Grand Prix Kanady miał groźnie wyglądający wypadek. Obrażenia odniesione w Montrealu uniemożliwiły mu występ w kolejnej GP w USA. Rok później właśnie w Kanadzie odniósł pierwsze i jak dotąd jedyne zwycięstwo.

Początkowo Kubica jeździł w barwach BMW, ale w 2009 koncern postanowił pożegnać się z F1. Polak trafił do Renault. Spekulacje dotyczące zainteresowania jego osobą ze strony Ferrari spowodowały, że szefowie ekipy Renault rozwiązali kontrakt z 27-letnim kierowcą. Ostatni raz widzieliśmy Kubicę na torze F1 w listopadzie 2010.

Przez cztery sezony Kubica odniósł jedno zwycięstwo, pięć razy stanął na drugim i sześciokrotnie na najniższym stopniu podium. Zdobył w sumie 273 punkty.