Załoga Robert Kubica - Maciej Baran powalczy o trzecie z rzędu zwycięstwo w WRC 2. Przed Polakami kolejna impreza zaliczana do mistrzostw świata - Rajd Finlandii.

W czerwcu Kubica i Baran byli najlepsi spośród rywalizujących w WRC-2 w Rajdzie Akropolu (w klasyfikacji generalnej zajęli 11. miejsce), a następnie w Rajdzie Sardynii (wśród wszystkich rywalizujących uplasowali się na dziewiątej pozycji).

W Finlandii będą jedynymi Polakami w całej stawce, a o kolejne zwycięstwo w swojej klasie będą walczyć z 19 załogami. Kubica do startu w tej imprezie podchodzi z dystansem. Jak podkreślił w wywiadzie dla portalu MAXRALLY, będzie to dla niego duże wyzwanie, zwłaszcza że nigdy dotąd nie miał okazji sprawdzić się na tamtejszych drogach.

Na szczęście w sieci jest dużo filmów z trasy. To pomoże mi się przygotować. Może rad udzieli mi Jari-Matti Latvala. W zeszłym roku ja dawałem mu wskazówki w sprawie wyścigów - powiedział.

Zgodnie ze słowami cytowanego na oficjalnej stronie rajdu Fina, krakowianinowi może przydać się doświadczenie zebrane w Formule 1.

To najlepsza runda całych MŚ. Ma ogromny prestiż - jak ta w Monte Carlo - i każdy kierowca chce tu wygrać chociaż raz w życiu. To właściwie "Formuła 1 w lesie" - ocenił Latvala.

Dodatkową trudnością w legendarnym rajdzie jest fakt, że na liście startowej zawsze pojawia się wielu lokalnych kierowców, którzy na szerokich jak autostrada leśnych drogach są piekielnie szybcy. Wśród zgłoszonych w WRC 2 znaleźli się między innymi znany z Rajdu Polski Esapekka Lappi oraz Jari Ketomaa.

W rozpoczynającym się w czwartek rajdzie, którego bazą będzie kompleks Paviljonki w Jyvaskyli, nie wystąpi Michał Kościuszko (Ford Fiesta WRC). Nie będzie także innego biało-czerwonego akcentu. Ze startu w WRC-3 zrezygnował bowiem ostatecznie trzykrotny mistrz Polski Francuz Bryan Bouffier (Peugeot 208).

Zmagania w Finlandii potrwają do soboty. Organizatorzy zaplanowali 23 odcinki specjalne o łącznej długości 332 km. W ubiegłym roku triumfował ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Loeb.

Kubica goni czołówkę


W klasyfikacji generalnej MŚ po siedmiu rundach liderem, z 154 punktami, jest Francuz Sebastien Ogier. Drugiego Latvalę wyprzedza o 64 pkt. Kościuszko zajmuje 16. miejsce (7 pkt).

Wśród rywalizujących w WRC-2 prowadzi Abdulaziz Al-Kuwarize ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - 93 pkt, który nie wystartuje w Finlandii. Kubica jest czwarty z dorobkiem 58 pkt. Jeżeli wygra, może odrobić do rywala 25 pkt i przy dobrym układzie awansować nawet na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej klasy.