Już we wtorek Robert Kubica wyjdzie ze szpitala - poinformowała "La Gazzetta dello Sport". Wczoraj Polak przeszedł operację nogi. Zabieg był konieczny po tym, jak kierowca poślizgnął się na chodniku we włoskiej miejscowości Pietrasante. Złamał kość piszczelową prawej nogi.

Teraz potrzeba tylko trochę odpoczynku - stwierdził menedżer Kubicy Daniele Morelli. Operacja, przeprowadzona przez ordynatora ortopedii Lodovico Renzi Brivio, przebiegła pomyślnie. Szpital Carlo Poma w Mantui nie udziela informacji o stanie zdrowia Polaka. Kubica kilka dni temu poślizgnął się na chodniku i uszkodził tę samą nogę, którą złamał podczas wypadku samochodowego w lutym ubiegłego roku.

Czy Kubica wróci na tor F1 jeszcze w tym roku?

W październiku ubiegłego roku były już lekarz Roberta Kubicy, Włoch Riccardo Ceccarelli przyznał, że nasz kierowca mógłby wrócić na tor Formuły 1 w 2012 roku. Zaznaczył jednak, że proces rehabilitacji musi jeszcze trwać kilka miesięcy. Zdaniem włoskich mediów, proces ten z pewnością znacznie się wydłuży, nawet do 6 tygodni.

Pisząc o powrocie Kubicy do wyścigów, spekulowano, że mógłby znaleźć się w zespole Ferrari. Mówiono, że polski kierowca może już na wiosnę zacząć próby na bolidzie F10 na torze w Mugello. W rozmowie z naszym dziennikarzem komentator sportowy Andrzej Borowczyk przyznał, że "Robert jest bliski filozofii sportowej tego teamu".

Cztery sezony w F1

Kubica ma za sobą ponad cztery sezony w Formule 1 i 76 występów w cyklu Grand Prix. Trafił do prestiżowej rywalizacji kierowców w 2006 roku, początkowo jako kierowca testowy; 6 sierpnia zastąpił Kanadyjczyka Jacquesa Villeneuve'a, który zakończył karierę. Już w trzecim starcie stanął na najniższym stopniu podium w GP Włoch.

W czerwcu w 2007 roku podczas Grand Prix Kanady miał groźnie wyglądający wypadek. Obrażenia odniesione w Montrealu uniemożliwiły mu występ w kolejnej GP w USA. Rok później właśnie w Kanadzie odniósł pierwsze i jak dotąd jedyne zwycięstwo.

Początkowo Kubica jeździł w barwach BMW, ale w 2009 koncern postanowił pożegnać się z F1. Polak trafił do Renault. Spekulacje dotyczące zainteresowania jego osobą ze strony Ferrari spowodowały, że szefowie ekipy Renault rozwiązali kontraktu z 27-letnim kierowcą (za porozumieniem stron). Ostatni raz na torze F1 widzieliśmy Kubicę w listopadzie 2010.

Przez cztery sezony Kubica odniósł jedno zwycięstwo, pięć razy stanął na drugim i sześciokrotnie na najniższym stopniu podium. Zdobył w sumie 273 punkty.