Fauna i flora Amazonii stanowiły inspirację dla twórców postaci maskotek igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich, które w 2016 roku odbędą się w Rio de Janeiro. Dzisiaj Komitet Organizacyjny zaprezentował maskotki po raz pierwszy. Ich imiona wybiorą w głosowaniu kibice.

Symbolem igrzysk olimpijskich będzie żółty zwierzak łączący w sobie talenty kota - zwinność, małpy - skoczność oraz ptaka - latanie i elegancję. Symbolem zmagań paraolimpijskich będzie natomiast nieokreślone stworzenie rodem z puszczy amazońskiej z gąszczem liści na głowie.

Maskotki reprezentują różnorodność naszej kultury, naszego społeczeństwa, odpowiadają radości i stylowi życia Brazylijczyków - powiedziała członkini Komitetu Organizacyjnego Beth Lula.

Imiona maskotek wskażą w internetowym głosowaniu kibice. Do wyboru mają trzy pary imion: Oba i Eba, Tiba Tuque i Esquindim oraz Vinicius i Tom. Głosowanie trwa na stronach rio2016.com oraz na profilu igrzysk na Twitterze.

W Brazylii zjawili się znamienici poprzednicy

Z okazji prezentacji symboli najbliższych igrzysk do Brazylii przyleciało pięć maskotek poprzednich olimpiad: niedźwiadek Misza (Moskwa 1980), lalka symbolizująca grecką boginię Atenę (Ateny 2004), wielokolorowa krówka Fu Niu Lele (igrzyska paraolimpijskie Pekin 2008) oraz stalowe figurki Wenlock i Mandeville (Londyn 2012).

XXXI Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro rozegrane zostaną w dniach 5-21 sierpnia 2016 roku. W walce o prawo goszczenia zmagań brazylijskie miasto pokonało w 2009 roku Madryt, Tokio i Chicago.

Słowo "maskotka" pochodzi z języka francuskiego od "mascotte", a właściwie z dialektu prowansalskiego od "mascoto" (amulet, talizman) bądź "masco" (czarodziej, czarnoksiężnik).

Pierwszą oficjalną maskotką olimpijską, zatwierdzoną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, był zaprojektowany przez Otla Aichera stylizowany pies - jamnik "Waldi" - który patronował letnim igrzyskom w Monachium w 1972 roku. Barwy Waldiego w dwóch odcieniach, jaśniejszym i ciemniejszym, miały odzwierciedlać krajobraz Bawarii: niebieski - błękit nieba i jezior, a zielony i żółty - kolor alpejskich łąk i pól.


(edbie)