Rajd Dakar przenosi się do Arabii Saudyjskiej. W nowej odsłonie super maratonu, organizatorzy przyznali pierwszy numer startowy w klasie quadów Rafałowi Sonikowi. Numer 251 – ten sam, z którym Sonik wjechał na najwyższy stopień dakarowego podium w 2015 roku.


Rafał Sonik powraca na start Dakaru po dwóch latach od zmiażdżenia kolana na wydmach Peru. Czas, który upłynął od tego wydarzenia, poświęcił na żmudną rehabilitację, regularne treningi, ale przede wszystkim przemyślany i zaplanowany powrót na szczyt. 

W 2019 roku krakowianin wygrał inny super maraton - Silk Way Rally oraz Atacama Rally. Był też drugi w Abu Zabi oraz Maroku. Dzięki tym rezultatom Sonik znokautował konkurentów i sięgnął po dziewiąty Puchar Świata. 

Przed rokiem Sonik nie startował w Dakarze. Był jednak w Peru - uczył się i obserwował swoich konkurentów.

Zapytany, jak tłumaczy przyznanie mu pierwszej pozycji startowej, Sonik wyjaśnia: Być może organizatorzy rajdu zrobili statystykę punktową z ostatnich 11 lat i przekonali się, że jestem liderem historycznej klasyfikacji quadów na Dakarze?

"To bardzo ekscytujący moment"Zbliżający się Dakar to bardzo ekscytujący moment
- podkreśla Sonik. Jesteśmy świeżo po zdobyciu ósmego i dziewiątego Pucharu Świata, a przed nami kolejny ciekawy sezon. W kalendarzu pojawiły się już dwa super maratony - Silk Way Rally i Dos Sertoes w Barzylii. W 2021 również Dakar ma stać się elementem cyklu. Będziemy walczyć nie tylko o trofea, ale również  setne i kolejne zwycięstwa etapowe oraz rekord w liczbie przejechanych rajdów cross-country - dodaje.

Najpoważniejszymi rywalami Sonika będą prawdopodobnie Francuzi. Na ich czele są Alexandre Giroud, Axel Dutrie oraz Sebastien Souday. Start zapowiedział także bardzo szybki Giovanni Enrico z Chile. Po raz pierwszy w historii będziemy mieć też tak mocną obstawę polskich quadowców. Obok Sonika, znad brzegów Morza Czerwonego na arabską pustynię wyruszą Kamil Wiśniewski, Arkadiusz Lindner i Paweł Otwinowski.

11. start w Rajdzie DakarDla Rafa Sonika będzie to 11. start w Rajdzie Dakar. Do tej pory ukończył siedem edycji. Czterokrotnie stawał na podium i zawsze kończył zmagania w pierwszej piątce. 

W tym roku przywiozłem z Silk Way Rally trofeum tygrysa. Beduin ma więc już towarzystwo, ale jako zodiakalny bliźniak, muszę powalczyć o to, by miał również brata - podsumowuje Sonik.