W grudniowych mistrzostwach świata kobiet w piłce ręcznej reprezentacja Polski zagra w grupie C z Angolą, Argentyną, Hiszpanią, Norwegią i Paragwajem. Awans do 1/8 finału wywalczą cztery zespoły z każdej z czterech grup.

Zobacz również:

Losowanie odbyło się w Belgradzie, bowiem to w Serbii rozegrany będzie turniej. Podopieczne trenera Kima Rasmussena, losowane z drugiego koszyka, w którym znajdowały się także Brazylijki, Holenderki i Niemki, znalazły się w grupie C. Ich rywalkami będą obrończynie tytułu i złote medalistki igrzysk w Londynie Norweżki, reprezentacje Angoli i Argentyny, Hiszpanki, które są brązowymi medalistkami MŚ 2011 i igrzysk w Londynie, oraz ekipa Paragwaju.

Polki przebijały się do turnieju w Serbii przez prekwalifikacje, w których pokonały Białoruś, Litwę i Włochy. Później w fazie play off wyeliminowały Szwedki - w meczu wyjazdowym w Oerebro zwyciężyły 26:23, a w rewanżu w Elblągu 32:31.

Biało-czerwone wystąpią na wielkiej imprezie po sześcioletniej przerwie. Po raz ostatni grały w mistrzostwach świata we Francji w 2007 roku. Uplasowały się wtedy na 11. miejscu.

W poprzednich mistrzostwach świata, które odbyły się w Brazylii w 2011 roku, w meczu finałowym Norwegia wygrała z Francją 32:24 (19:13), natomiast w spotkaniu o trzecie miejsce Hiszpania pokonała Danię 24:18 (9:9). Zawodniczki Angoli zajęły ósmą, a Argentyny 23. lokatę. W imprezie nie grała drużyna Paragwaju.

Podział na grupy turnieju finałowego MŚ 2013:

Grupa A (Belgrad): Czarnogóra, Demokratyczna Republika Konga, Dominikana, Francja, Holandia, Korea Południowa.

Grupa B (Nisz): Algieria, Brazylia, Chiny, Dania, Japonia, Serbia.

Grupa C (Zrenjanin): Angola, Argentyna, Hiszpania, Norwegia, Paragwaj, Polska.

Grupa D (Nowy Sad): Australia, Czechy, Niemcy, Rumunia, Tunezja, Węgry.

(edbie)