Karolina Naja i Beata Mikołajczyk obroniły w portugalskim Montemor-o-Velho tytuł mistrzyń Europy w kajakarstwie. Polki triumfowały w konkurencji K2 na 1000 metrów. Brązowy medal wywalczył Marcin Grzybowski w C1 na tym samym dystansie.

Naja (AZS AWF Gorzów Wlkp.) i Mikołajczyk (Kopernik Bydgoszcz), które powtórzyły ubiegłoroczny sukces z Zagrzebia, wyprzedziły Niemki Carolin Leonhardt i Conny Wassmuth oraz Rumunki Irinę Lauric i Biancę Plescę.

Z kolei Grzybowski (Posnania) przegrał tylko z Czechem Martinem Fuksą i Francuzem Mathieu Goubelem. Polak prowadził na półmetku rywalizacji.

Kto uplasował się na dalszych miejscach?

Na czwartych pozycjach uplasowali się Ewelina Wojnarowska (Warta Poznań) w K1 oraz Paweł Szandrach, Mariusz Kujawski (Zawisza Bydgoszcz) w K2. Zwyciężyli odpowiednio Słowenka Dalma Benedek i Niemcy Max Rendschmidt, Marcus Gross.

Również tuż za podium linię mety minęła kobieca czwórka w K4 na 500 m w składzie Agnieszka Kowalczyk, Aneta Konieczna (obie AZS AWF Gorzów Wlkp.), Edyta Dzieniszewska (Sparta Augustów) i Magdalena Krukowska (UKS Dojlidy Białystok). Zaraz po wyścigu biało-czerwone, podobnie jak Brytyjki, zostały zdyskwalifikowane przez sędziego głównego. Po złoto sięgnęły Węgierki.

Piąte miejsce na 1000 m zajęli kanadyjkarze Piotr Kuleta (Zawisza Bydgoszcz), Daniel Pośpiech (AZS AWF Poznań), Michał Kudła (Posnania) i Mateusz Kamiński (OKSW Olsztyn) w C4. Najlepsi byli Białorusini.

Siódmy w K1 był Rafał Rosolski (Admira Gorzów Wlkp.), a jako ostatni (dziewiąta lokata) finiszowali Tomasz Kaczor (Warta Poznań) i Vincent Słomiński (Stomil Olsztyn) w C2.

Zawody w 25-tysięcznym Montemor, leżącym w niewielkiej odległości od Oceanu Atlantyckiego, odbywają się na otwartym kilka lat temu sztucznym torze.