Piotr Nowak został nowym trenerem Jagiellonii Białystok, jego umowa obowiązuje do połowy 2023 roku - poinformował w piątek klub. 57-letni szkoleniowiec zastąpił na tym stanowisku Ireneusza Mamrota.

Białostocki klub rozstał się Mamrotem w ubiegłym tygodniu, dzień przed Wigilią. Nie podał jednak przyczyn ani formy rozwiązania umowy ze szkoleniowcem.

W piątek Jagiellonia poinformowała o podpisaniu umowy z nowym szkoleniowcem, która będzie obowiązywała do 30 czerwca 2023 roku.

Piotr Nowak urodził się 5 lipca 1967 roku w Pabianicach. Jest wychowankiem tamtejszego Włókniarza. Występował na pozycji pomocnika. W trakcie kariery zawodniczej był również reprezentantem Polski, w biało-czerwonych barwach rozegrał 19 spotkań i zdobył trzy bramki. Przez pewien czas pełnił rolę kapitana drużyny narodowej.

Kariera trenerska w USA

Karierę trenerską - jak informuje klub - Nowak rozpoczął w 2004 roku, kiedy objął amerykański klub DC United. W Stanach Zjednoczonych prowadził też m.in. kadrę U-23 oraz pierwszą drużyną Philadelphia Union. Pracował w roli dyrektora technicznego w reprezentacji Antigua i Barbados.

Trenerską karierę w Polsce rozpoczął w styczniu 2016 roku, gdy podpisał umowę z Lechią Gdańsk. Poprowadził zespół w 66 oficjalnych meczach (ekstraklasa, Puchar Polski), spośród których jego podopieczni wygrali 31, 16 zremisowali i 19 przegrali. Pod jego wodzą zespół z Trójmiasta zakończył zmagania ligowe na piątym (2015/16) i czwartym (2016/17) miejscu w tabeli. Pracę w Lechii zakończył we wrześniu 2017 roku, ale pozostał w klubie jako dyrektor sportowy.

Po rozstaniu z Lechią Nowak pracował w strukturach organizacyjnych FIFA, gdzie zajmował się projektami doradczymi i edukacyjnymi reprezentacji oraz programów grassroots i piłki nożnej kobiet, był również ekspertem telewizyjnym.

Jagiellonia Białystok zajmuje 11. miejsce po pierwszej części sezonu piłkarskiej ekstraklasy; w ostatnim meczu przed zimową przerwą przegrała 0:5 z Rakowem Częstochowa.