Piast Gliwice pokonał Raków Częstochowa 3:0 w ćwierćfinale piłkarskiego Pucharu Polski. Gole dla drużyny Aleksandara Vukovicia strzelili Tomas Huk, Jakub Czerwiński i Jorge Felix.

Oba zespoły zmierzyły się 17 lutego w Częstochowie w spotkaniu ekstraklasy. Choć gliwiczanie prowadzili do 79. minuty 1:0, to przegrali 1:3, tracąc dwa gole w doliczonym czasie. Tym razem zespół trenera Aleksandara Vukovica cieszył się z wygranej i awansu.

Kiedy w 2. minucie po strzale głową Gustawa Berggrena piłka zatańczyła na poprzeczce bramki gospodarzy, wydawało się, że mistrzowie Polski zaczynają ofensywnie. W miarę upływu czasu groźniejsi byli rywale. Kamil Wilczek posłał piłkę ponad bramką Vladana Kovacevica, a kolejna akcja Piasta przyniosła mu prowadzenie. Z lewej strony dośrodkował Michael Ameyaw, w polu karnym głową zgrał Jakub Czerwiński, a całość sfinalizował Tomas Huk.

Bramkarz gości przed przerwą jeszcze dwa razy znalazł się w opałach. Najpierw z trudem obronił mocne uderzenie Serhija Krykuna, a potem po jego interwencji piłkę z linii bramkowej wybił Stratos Svarnas.

Gospodarze świetnie zaczęli drugą część spotkania. Po czterech minutach prowadzili 2:0, kiedy w ogromnym zamieszaniu w polu karnym Rakowa snajperski instynkt pokazał stoper i kapitan Piasta Czerwiński.

Piłkarze trenera Dawida Szwargi mieli kłopoty z przebiciem się przez defensywę przeciwnika w ataku pozycyjnym. To akcje gliwiczan były groźniejsze i przyniosły im trzeciego gola. Dwie minuty po wejściu na boisku z ławki rezerwowych golkipera Rakowa pokonał z najbliższej odległości Jorge Felix, kiedy zakotłowało się w polu karnym po wrzucie z autu przez Patryka Dziczka.

450-osobowa grupa kibiców ekipy przyjezdnych starała się mobilizować swój zespół, ale częstochowianie nie potrafili odwrócić losów rywalizacji.

Bramki: 1:0 Tomas Huk (25, głową), 2:0 Jakub Czerwiński (49), 3:0 Jorge Felix (68).

Żółte kartki: Piast - Grzegorz Tomasiewicz, Tihomir Kostadinov; Raków - Łukasz Zwoliński, Marcin Cebula.

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).

Widzów: 3864.

Piast: Frantisek Plach - Arkadiusz Pyrka, Ariel Mosór, Jakub Czerwiński, Tomas Huk (46. Jakub Holubek) - Serhij Krykun (74. Tihomir Kostadinov), Patryk Dziczek (90+3 Tomasz Mokwa), Michał Chrapek, Grzegorz Tomasiewicz, Michael Ameyaw - Kamil Wilczek (66. Jorge Felix).

Raków: Vladan Kovacevic - Bogdan Racovitan, Zoran Arsenic, Stratos Svarnas - Fran Tudor, Władysław Koczergin (73. Peter Barath), Gustav Berggren, Dawid Drachal (82. Jakub Myszor)- John Yeboah (46. Ante Crnac), Łukasz Zwoliński (82. Marcin Cebula), Bartosz Nowak (73. Erick Otieno).