Już 23 marca wystartuje czwarta edycja akcji "Olsztyn. Aktywnie!". Do listopada mieszkańcy miasta i turyści będą mogli uprawiać kilkadziesiąt różnych dyscyplin sportowych pod okiem instruktorów i trenerów.

Do tegorocznej edycji akcji "Olsztyn. Aktywnie!" dołączyły nowe dyscypliny: pływanie dla niemowlaków, wspinaczka skałkowa, taniec zumba, kettlebells, indor cycling, maraton siłowy, trening funkcjonalny. Większość dyscyplin i aktywności jest darmowa i można z nich korzystać przez cały czas trwania akcji.

Akcję zainauguruje sobotni spływ rzeką Łyną. Setki przebranych płetwonurków i kajakarzy z całej Polski przywita zimę w lodowatej wodzie. Meta będzie znajdować się na Moście Jana. Ponadto w sobotę o godzinie 10 na wszystkich chętnych będzie czekać - przy pomniku Mieczysława Orłowicza - przewodnik i wykład "Tędy przeszła historia - Mieczysław Orłowicz w Olsztynie 1913 roku". Tego dnia odbędzie się również spływ kajakowy. Zbiórka jest przewidziana na godzinę 9.30 na rondzie w Bartągu. W niedzielę również będzie masa atrakcji - m.in. joga, jazda konna i nordic walking.

W tamtym roku padł rekord frekwencji

"Olsztyn. Aktywnie!" wystartował w 2010 roku z siedmioma dyscyplinami. Półroczny cykl objął ponad 70 spotkań. W poprzednim roku padł rekord frekwencji - prawie 15 tysięcy uczestników. Główny cel to rozpowszechnianie aktywności, popularyzacja rekreacji (ruchu), ale także edukacja (rola przewodnika). Celem akcji jest również promocja turystyki aktywnej jako sposobu na spędzanie wolnego czasu, również przez turystów goszczących w Olsztynie oraz na terenie powiatu olsztyńskiego.

Olsztyn: Dyscypliny i aktywności

Kolarstwo grawitacyjneCykliczne warsztaty na rowerach typu MTB
Tai ChiSystem ćwiczeń zawiera m.in. program regeneracji i wzmocnienia kręgosłupa, oraz układu ruchowego
JogaJoga to jeden z sześciu ortodoksyjnych systemów filozofii indyjskiej. W wielkim skrócie to trening ciała, przestrzeganie zasad etycznych.
Jazda KonnaBezpłatne szkolenie z zakresu jeździectwa. W tym: teoria i praktyka m.in charakterystyczne zwroty dot. sprzętu jeździeckiego i jego odpowiedni dobór.
Wspinaczka skałkowaSprawdź się we wspinaniu na skałce! Liczą się mocne ręce i sprawne nogi.
Parki linoweInstalacje sportowo-rekreacyjne, składające się z rozpiętych na różnych wysokościach lin i przeszkód.
Smocze łodzieSmocze łodzie to dla jednych sport wyczynowy (odmiana kajakarstwa), dla innych zaś rekreacja. Sport jedyny w swoim rodzaju, bo w formie rekreacji dostępny dla każdego.
Przewodnik czekaSpacery z cyklu "Przewodnik czeka" - wycieczki po Olsztynie z przewodnikiem to wyborna okazja, by zajrzeć w najbardziej pasjonujące rozdziały z historii miasta i regionu. 
ŻeglarstwoWiatr, woda i emocje. Olsztyn. Aktywnie! to regaty i rywalizacja m.in. na jeziorze Krzywym.
Kolarstwo górskieTreningi kolarstwa górskiego to cykliczne warsztaty na rowerach typu MTB odbywające się w okresie marzec – wrzesień na malowniczych szlakach w okolicach Olsztyna.
Rajdy rowerowe długieRajdy rowerowe dla bardziej wymagających.
Rajdy rowerowe krótkieRodzinne rajdy adresowane do osób mniej wprawionych w jeździe na rowerze.
Spinning, popraw kondycje na rowerzePrzygotuj się do sezonu rowerowego i zadbaj o swoją kondycję. Trenuj na rowerze stacjonarnym pod okiem instruktora.
Nordic WalkingMarsze nordic walking - chodzić z kijkami może każdy i może w zasadzie w każdym miejscu na ziemi. Warto jednak robić to dobrze i pod okiem instruktorów.
PilatesPilates to system ćwiczeń fizycznych wymyślony na początku XX wieku przez Niemca Josefa Humbertusa Pilatesa.
Spacery podwodneNurkowanie dla wszystkich.
Pływanie dla niemowlakówNiemowlęta najszybciej uczą się pływać, gdyż we wczesnym niemowlęctwie środowisko wodne jest im bardzo bliskie.
PływaniePływanie to jedna z najbardziej wszechstronnych, ogólnorozwojowych i bezpiecznych dyscyplin sportowych!
Spływy kajakoweSpływy rzekami Łyna, Wadąg, Kośną i Pisą Warmińską i innymi rzekami to momentami przeżycia godne Missisipi.
BoksTo dyscyplina sportu wyrabiająca charakter, wytrwałość, wytrzymałość i inne cechy potrzebne w życiu codziennym.
GolfSpotkania na polu golfowym są dla wszystkich chętnych i będą się odbywać pod hasłem "Poznaj golfa".
Taniec: Zumba, Salsa, Samba i inneOrganizatorzy kolejnej edycji Olsztyn. Aktywnie przygotowali niezwykle atrakcyjną ofertę dla wszystkich miłośników tańca.
MarszobiegiFamilijne spotkania rekreacyjne dla każdego, a zwłaszcza rodzin. Marszobiegi to wstęp do biegania.
Strzelectwo sportoweDyscyplina rozgrywana na strzelnicy LOK. Wykaż się dobrym okiem i rywalizuj z innymi.