Klubowe mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2021 roku, liczące po raz pierwszy 24 drużyny, odbędą się w Chinach - zdecydowała w czwartek FIFA. Turniej zaplanowano na okres do czerwca do lipca. W obecnej formule, z udziałem siedmiu zespołów, jest rozgrywany w grudniu.

To jest historyczna decyzja dla piłki nożnej, ponieważ rada FIFA jednogłośnie postanowiła dziś mianować Chiny gospodarzem nowego Pucharu Świata dla klubów - powiedział po spotkaniu w Szanghaju szef światowej federacji Gianni Infantino.

Na razie nie wiadomo jeszcze, ile zespołów z poszczególnych kontynentów (piłkarskich konfederacji) weźmie udział w 24-drużynowych mistrzostwach. Głosowanie w tej sprawie nie odbyło się.

Jak stwierdziła FIFA, proces kwalifikacji do turnieju zostanie zakończony po konsultacjach z sześcioma konfederacjami.

Mam nadzieję, że Chiny pomogą FIFA zorganizować turniej pod względem finansowym. To będzie klubowa impreza piłkarska, która wygeneruje najwyższe przychody na mecz - stwierdził Infantino.

Dodał, że FIFA wraz z Chińską Federacją Piłkarską i rządem będą kontynuować planowanie turnieju.

Odnowione klubowe mistrzostwa świata mają odbywać się co cztery lata, zastępując obecny coroczny format, w którym bierze udział siedem drużyn - sześciu mistrzów kontynentalnych oraz mistrz z kraju gospodarza. Dwie ostatnie edycje w obecnym kształcie zostaną zorganizowane w Katarze w grudniu tego oraz 2020 roku.