Antoni Podgórski znalazł się w gronie dziewięciu zawodników z całego świata, którzy dzięki specjalnemu programowi będą mieli szansę na grę w NFL: prestiżowej lidze futbolu amerykańskiego. Teraz 22-letniego skrzydłowego Warsaw Mets czekają treningi w Stanach Zjednoczonych.

Działający od 2017 roku NFL's International Player Pathway Program ma na celu stworzenie zawodnikom z całego świata możliwości gry w NFL.

W obecnym sezonie spośród wywodzących się z tego programu graczy, ligowe występy zapisali na swym koncie Niemiec Jakob Johnson, reprezentujący barwy New England Patriots, i grający dla Carolina Panthers Nigeryjczyk Efe Obada.

Teraz przed szansą gry w słynnej lidze stanął 22-letni Antoni Podgórski.

W styczniu 9 zawodników z całego świata - obok gracza Warsaw Mets również dwaj Austriacy, Niemiec, Meksykanin, Chińczyk, Brazylijczyk, Norweg i Fin - rozpocznie treningi na Florydzie.

W marcu natomiast wszyscy zaprezentują swoje umiejętności skautom.

Tylko czterech Polaków w największej lidze świata

National Football League to największa i najsłynniejsza zawodowa liga futbolu amerykańskiego.

Jak dotąd, grało w niej tylko czterech Polaków - przy czym tylko jeden z nich nie był kopaczem: mowa o obrońcy Zbigniewie Manieckim, którego na boiskach NFL obserwować mogliśmy w latach 1996-98.

Biało-czerwone barwy reprezentowali w słynnej lidze również: Czesław Marcol - w latach 1972-80, Ryszard Szaro w latach 1975-79 i przez kilkanaście lat - od 2000 do 2018 roku - Sebastian Janikowski.

Ten ostatni 18 sezonów spędził w Oakland Raiders i wyśrubował w tym czasie wiele klubowych rekordów. Wielokrotnie bił rekordy ligowe, podpisywał kontrakty czyniące go najlepiej zarabiającym kopaczem w historii NFL.

W kwietniu tego roku - po 19 sezonach gry w NFL - 41-letni Janikowski zakończył karierę zawodniczą.