Nawet 160 zawodników może wziąć udział w rozpoczynających się dzisiaj mistrzostwach świata w kiteracingu, "olimpijskiej" odmianie kitesurfingu. Na chińskiej wyspie Hainan o medale rywalizować będą zawodnicy z 43 krajów, wśród nich nie zabraknie także czołówki polskich kitesurferów, wśród nich znalazł się m.in. zajmujący trzecie miejsce w Pucharze Świata Błażej Ożóg. Mistrzostwa świata w tej konkurencji są organizowane w Chinach po raz pierwszy w historii.

W chińskim King Bay zapowiada się bardzo emocjonująca i ostra rywalizacja. Swój udział w zawodach zapowiedzieli m.in. Ricardo Lecesse - ubiegłoroczny mistrz Europy i tegoroczny mistrz Ameryki Południowej, obecnie sklasyfikowany na pierwszej pozycji w Pucharze Świata; Florian Gruber - sześciokrotny mistrz Niemiec, a wśród kobiet m.in. Katja Roose - mistrzyni świata w slalomie oraz Steph Bridge - tegoroczna mistrzyni Europy i czterokrotna mistrzyni świata w kiteracingu.

Polacy nie zamierzają poddać się bez walki. Żaden kraj nie ma w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata tylu reprezentantów, co Polska. Mamy bardzo duży potencjał, bogate tradycje żeglarskie. Trzeba to wykorzystać. - przekonuje Maks Żakowski, 19-letni mistrz Polski i pierwszy kitesurfer w historii, który pokonał w tegorocznych regatach o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej kilkuset żeglarzy.

"Sukces jest nam potrzebny"

Oprócz Żakowskiego, o medale w chińskim King Bay będzie rywalizować czołówka polskich kitesurferów, m.in. sklasyfikowany na trzeciej pozycji w Pucharze Świata Błażej Ożóg, mistrzyni Polski Agnieszka Grzymska oraz Tomasz Janiak, który aż 9 razy sięgał po mistrzostwo Polski w kitesurfingu. Na Hainan zjeżdżają kitesurferzy z całego świata, poziom zawodów będzie więc z pewnością bardzo wysoki. Ja chciałbym zająć miejsce w pierwszej dziesiątce, choć oczywiście marzę o medalu. Ale jak będzie, przekonamy się już niebawem. Kibicuję całej naszej kadrze. Duży sukces jest nam potrzebny do promocji kiteracingu w Polsce - mówi Janiak.

Ceremonia otwarcia mistrzostw świata odbyła się o godz. 3 w nocy czasu polskiego. Pierwsze wyścigi odbędą się jutro. Ogłoszenie zwycięzców planowane jest na 24 listopada. Pula nagród wynosi 20 tys. dolarów.