Od kilku tygodni regularnie prezentujemy Wam kolejne odsłony naszego nowego cyklu - "Sportowej niszy w RMF24". Przedstawiamy w nim mniej znane, ale fascynujące dyscypliny sportu. Także te, które nie przebijają się w mediach, ale Polacy odnoszą w nich wielkie sukcesy. Idealnie do tej charakterystyki pasuje żeglarstwo lodowe, czyli bojery.

Kojarzone z tym sportem ryzyko oraz wizerunek żeglarzy, raczej młodych i szukających przygód, prowadzi często do nieporozumień. Wiele osób uważa, że to dyscyplina, która rozwinęła się w ostatnich dziesięcioleciach i jest stosunkowo młoda, podobnie jak np. skoki na bungee czy kitesurfing. W rzeczywistości jest to jednak sport o wspaniałej i długiej historii, sięgającej XVII wieku. Narodził się wtedy w Holandii, ale szczególnie rozwinął w XIX wieku w USA. Tam regaty zaczęto organizować na rzece Hudson.

Obecnie wciąż to Stany Zjednoczone i Kanadę uznaje się za główne centra tego sportu i sposobu spędzania czasu. Szczególnie wielu miłośników żeglowanie po lodzie ma w Nowej Anglii i okolicach Wielkich Jezior. W Europie bojery są natomiast niezwykle popularne w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Niemczech i Polsce. W większym jednak stopniu rekreacyjnie niż sportowo.

Właśnie także tę stronę chcielibyśmy Wam pokazać w tej odsłonie naszego cyklu i zachęcić do jej podziwiania przy okazji odbywających się na Mazurach zawodów o Puchar Jeziora Niegocin.

Wśród przygotowanych przez nas dzisiaj materiałów znajdziecie m.in. historię tej dyscypliny, także w Polsce, wywiad z mistrzem świata Tomaszem Zakrzewskim oraz relacje z dzisiejszej imprezy, filmy i zdjęcia.

O sportach pełnych emocji, ale mniej znanych

Czekamy wciąż także na propozycje dyscyplin, o których chcielibyście przeczytać i Wasze sportowe relacje. Wcześniej pisaliśmy już dla Was o zimowej odmianie żużla, czyli ice speedwayu oraz raczkującym w Polsce futbolu amerykańskim. Kolejne odsłony "Sportowej niszy w RMF24" będą się natomiast pojawiać co dwa tygodnie.

Będziemy Wam przybliżać sylwetki rzadziej pojawiających się w mediach polskich sportowców. Pokażemy sporty mające w naszym kraju wąskie grupy pasjonatów. Także te, które w Polsce dopiero raczkują, a w niektórych rejonach globu wzbudzają emocje od lat. Przybliżymy Wam ideę Igrzysk Sportów Nieolimpijskich oraz dyscypliny, które wymykają się wszystkim klasycznym definicjom.

Mamy nadzieję, że przedstawimy Wam wiele interesujących historii, a jeśli sami chcecie pochwalić się swoimi dokonaniami i uprawiacie nietypowe sporty, czekamy na sygnały od Was.