Mistrz olimpijski z Aten (2004) w podnoszeniu ciężarów w kategorii 94 kg Miłen Dobrew został znaleziony martwy w swoim domu w Płowdiw - poinformowało bułgarskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Dobrew miał 35 lat.

Dobrew w 2003 roku wywalczył tytuł mistrza świata w Vancouver. W dorobku miał także dwa złote medale mistrzostw Europy. Zawodniczą karierę zakończył przed igrzyskami w 2008 roku w Pekinie. Powodem - jak oficjalnie podano - były problemy zdrowotne i odnawiające się kontuzje.

Na razie nie są znane przyczyny zgonu Dobrewa. Jego zwłoki znaleziono w dzień po ujawnieniu kolejnej afery dopingowej wśród bułgarskich sztangistów. W piątek federacja poinformowała, że jedenastu zawodników, wśród nich trzech mistrzów kontynentu, zostało ostatnio przyłapanych na stosowaniu niedozwolonych środków.

Wszyscy byli przebadani przez krajową komisję antydopingową dwa tygodnie temu podczas zgrupowania kadry przygotowującej się do startu na początku kwietnia w mistrzostwach Europy w Tbilisi - przyznał sekretarz generalny narodowej federacji Borisław Gidikow.

U całej jedenastki w organizmach wykryto zabroniony steryd anaboliczny - stanozolol. Wśród przyłapanych są m.in. mistrzowie Europy Demir Demirew, Iwan Markow i Iwajło Filew. Stanozolol wykryto także u zawodniczek Mai Iwanowej i Milki Manewej.

Środek wyprodukowany w 1960 roku jest łatwo dostępny. Można go kupić pod nazwami Winstrol i Tenabol. Występuje w postaci zawiesiny, tabletki, ale może być wprowadzony do organizmu także poprzez iniekcję.

Problem dopingu w bułgarskich ciężarach znany jest od lat. Przed igrzyskami w Pekinie wycofanych zostało jedenastu zawodników, którzy nie przeszli testów.

O sprawie powiadomiono Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów (IWF). Bułgaria poinformowała w sobotę, że wycofuje się z udziału w mistrzostwach Europy w Tbilisi.