Ruth Chepngetich zdobyła złoty medal lekkoatletycznych mistrzostw świata w maratonie. W biegu, który rozpoczął się minutę przed północą miejscowego czasu i odbył się w ekstremalnych warunkach, Kenijka uzyskała czas 2:32.42. Rywalizacji nie ukończyła 1/3 zawodniczek.

Srebro wywalczyła obrończyni tytułu Kenijka, reprezentująca Bahrajn Rose Chelimo - 2:33.46, a brąz Helalia Johannes z Namibii - 2:34.15. Polki nie startowały.

Bieg odbył się - mimo później pory - w ekstremalnych warunkach. Termometry pokazywały 32,7 stopni Celsjusza przy wilgotności sięgającej 73 procent. Pierwsze uczestniczki rezygnowały z dalszej rywalizacji po niespełna 15 km. Z trasy schodziły kompletnie wyczerpane, nie brakowało też takich, które zwożone były wózkami inwalidzkimi.