Mistrz świata w kolarstwie szosowym z 2008 roku Alessandro Ballan został zdyskwalifikowany na dwa lata za stosowanie niedozwolonych środków dopingowych. Zdecydował tak Włoski Komitet Olimpijski. Zawodnik zapewnia, że zażywał zakazane substancje po to,żeby wyleczyć infekcję.

Komisja, która przesłuchiwała Alessandro Ballana doszła do wniosku, że robił to umyślnie. Dożywotnio zdyskwalifikowano równeiż farmaceutę Guido Nigrellego, a na cztery lata zawieszono lekarza Egeo Bonazziego. Pozytywny wynik u zawodnika dała próbka krwi pobrana w Montichiari w 2009 roku. Amerykańska grupa BMC poinformowała, że rozwiązała kontrakt z Ballanem ze skutkiem natychmiastowym.

Włoch jest jednym z 28 oskarżonych w procesie w sprawie zorganizowanego systemu dopingu w ekipie kolarskiej Lampre, której był zawodnikiem. 

Sprawa może się jednak ciągnąć latami. Zaplanowano przesłuchanie około 250 świadków. Prawomocny wyrok może zapaść nawet za kilka lat. A to oznacza, że przestępstwa się przedawnią.

Ballan, który triumfował w Tour de Pologne w 2009 roku, nie będzie mógł startować do 16 stycznia 2016. Nie wiadomo, czy 34-letni kolarz zdecyduje się na kontynuowanie kariery.