Caster Semenya z RPA nie wystartuje w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Dausze. Powodem jest decyzja szwajcarskiego sądu dotycząca anomalii hormonalnych występujących u dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej.


Jestem bardzo rozczarowana tym, że nie będę mogła bronić z trudem wywalczonego tytułu, ale to mnie nie powstrzyma w walce o respektowanie praw wszystkich sportowców - oświadczył Semenya.

Spór prawny wokół Semenyi trwa od dłuższego czasu. Dotyczy zmiany w przepisach Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), które nakazują farmakologiczne obniżenie poziomu testosteronu u zawodniczek z zaburzeniami rozwoju płci (DSD), startujących na dystansach od 400 m do jednej mili (1609 m).

28-letnia Semenya, dwukrotna mistrzyni olimpijska w biegu na 800 m oraz trzykrotna mistrzyni świata na tym dystansie, 29 maja złożyła apelację do szwajcarskiego sądu najwyższego i odniosła wtedy przejściowy sukces. Organ orzekł bowiem, że do czasu podjęcia ostatecznej decyzji IAAF ma wstrzymać się ze stosowaniem nowych przepisów.

Zgoda na starty umożliwiła Semenyi występ w mityngu Diamentowej Ligi w Stanford, gdzie 30 czerwca zwyciężyła na 800 m, uzyskując rezultat 1.55,70.

Pięć dni przed wejściem w życie nowych przepisów reprezentantka RPA osiągnęła w Dausze najlepszy w tym roku wynik na świecie na tym dystansie - 1.54,98. Po biegu oświadczyła, że nie będzie przyjmować żadnych leków na obniżenie poziomu testosteronu.