W swoim ostatnim meczu w tym roku reprezentacja Anglii, która miesiąc temu zremisowała w Warszawie z Polską 1:1 w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2014, uległa Szwecji 2:4. Było to pierwsze spotkanie rozegrane na nowym stadionie Friend Arena w Sztokholmie.

Szwedzi zmierzyli się z Anglikami już po raz trzeci w ostatnich dwunastu miesiącach. Poprzednie dwa starcia przegrali. Przed rokiem - 15 listopada na Wembley piłkarze z Wysp Brytyjskich wygrali 1:0, odnosząc pierwsze od 43 lat zwycięstwo z tym rywalem, a w kolejnym - w fazie grupowej mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie - padł wynik 3:2.

Anglicy przegrali pod wodzą Roya Hodgsona pierwsze spotkanie w regulaminowym czasie gry. Wcześniej - w ćwierćfinale Euro 2012 lepsi od nich byli Włosi, ale po rzutach karnych.

Środowe spotkanie było popisem szwedzkiego napastnika Zlatana Ibrahimovica, który zdobył wszystkie bramki dla swojego zespołu. Pierwsze trafienie zanotował w 20. minucie, a kolejne dołożył po przerwie. Ostatnie z nich było wyjątkowej urody. W pierwszej minucie doliczonego czasu gry napastnik Paris St Germain przejął piłkę po wybiciu głową przez angielskiego bramkarza Joe Harta i strzałem przewrotką z ponad 20 metrów umieścił ją w siatce.

Anglicy zdołali strzelić dwa gole, oba w pierwszej połowie, w ciągu trzech minut (35. i 38.). Pierwszy padł po akcji piłkarzy Manchesteru United. Po dośrodkowaniu Ashleya Younga na listę strzelców wpisał się Danny Welbeck. Drugiego gola zdobył debiutant Steven Caulker. 20-letni środkowy obrońca Tottenhamu Hotspur wykorzystał dośrodkowanie Stevena Gerrarda z rzutu wolnego.

Szwecja - Anglia 4:2 (1:2)

Bramki: dla Szwecji - Zlatan Ibrahimovic cztery (20, 78, 84, 90+1); dla Anglii - Danny Welbeck (35), Steven Caulker (38). Sędzia: Svein Oddvar Moen (Norwegia). Widzów: 49 967.

Szwecja: Andreas Isaksson; Mikael Lustig (74. Tobias Sana), Andreas Granqvist (74. Mikael Antonsson), Jonas Olsson, Martin Olsson (46. Behrang Safari); Sebastian Larsson (86. Pontus Jansson), Kim Kaellstroem (61. Anders Svensson), Rasmus Elm, Alexander Kacaniklic - Zlatan Ibrahimovic,  Mathias Ranegie (89. Pontus Wernbloom).

Anglia: Joe Hart; Glen Johnson (75. Carl Jenkinson), Gary Cahill, Steven Caulker (74. Ryan Shawcross), Leighton Baines; Leon Osman, Tom Cleverley (62. Jack Wilshere), Raheem Sterling (84. Wilfied Zaha), Steven Gerrard (75. Tom Huddlestone), Ashley Young; Daniel Welbeck (61. Daniel Sturridge).