Roger Federer po raz 13. w karierze awansował do półfinału Australian Open. Szwajcar w zaledwie półtorej godziny rozprawił się z Niemcem Mischą Zverevem 6:1, 7:5, 6:2. O finał Federer powalczy ze swoim rodakiem Stanem Wawrinką, który w nieco ponad dwie godziny uporał się z Jo-Wilfriedem Tsongą.

Awans do półfinału Australian Open zajął Federerowi 94. minuty. /PAP/EPA/TRACEY NEARMY /PAP/EPA

Roger Federer rozprawił się z Mischą Zverevem w bardzo dobrym stylu. Udało się zaoszczędzić siły, które na pewno przydadzą się w kolejnej rundzie. Pierwszy set to absolutna dominacja urodzonego w Bazylei Federera, który wygrał partię w zaledwie 19 minut. Oddał Niemcowi tylko jednego gema.

Najbardziej wyrównana była druga partia. W niej Zverev grał zdecydowanie lepiej. Dobrze funkcjonował serwis pogromcy Andy’ego Murray’a, ale też Niemiec zaczął grać odważniej i bardziej ofensywie. Do tego doszedł słabszy okres Szwajcara. W efekcie Zverev objął prowadzenie 3:1. Rywal Federera nie zdążył się jednak rozkręcić, bo szybko nastąpiło powrotne przełamanie, a później było już 3:3. Remis utrzymywał się do stanu 5:5, kiedy to Szwajcar znów przełamał serwis Niemca. W decydującym gemie już na początku skorzystał z możliwości weryfikacji decyzji sędziego. To był początek końca drugiej partii.

W trzecim secie emocji już praktycznie nie było. Federer w piątym gemie przełamał swojego przeciwnika, a ten już się po tym ciosie nie podniósł. Szwajcar wygrał od stanu 2:2 cztery kolejne gemy. Z awansem do półfinału uwinął się w 94 minuty.

Warto przedstawić jeszcze imponujące liczby Federera. To dla niego 85. zwycięstwo na kortach w Melbourne. Po raz 13. w karierze Szwajcar znalazł się w półfinale Australian Open. Łącznie to dla niego 41. wielkoszlemowy półfinał.

Teraz Federer powalczy ze swoim rodakiem Stanem Wawrinką, który wyrzucił z imprezy Jo-Wilfrieda Tsongę wygrywając 7:6, 6:4, 6:3. To będzie ich 22. pojedynek. Po raz ostatni Szwajcarzy grali przeciwko sobie na turnieju Masters w 2015 roku. Wtedy górą był Federer. Także on wygrał ich jedyny mecz na Australian Open. W ćwierćfinale w 2011 roku zwyciężył 6:1, 6:3, 6:3. Teraz równie jednostronny mecz będzie niespodzianką. Łącznie Federer pokonał Wawrinkę 18-krotnie. Młodszy ze Szwajcarów zrewanżował mu się trzykrotnie.