Fenomenalnie zakończyli sezon Bundesligi Robert Lewandowski i Jakub Błaszczykowski, którzy zdobyli po dwa gole dla Borussii w meczu z Freiburgiem (4:0). Dla tego pierwszego to 21. i 22. bramka w sezonie, co jest rekordem polskich piłkarzy w lidze niemieckiej. Klub z Dortmundu już wcześniej zapewnił sobie tytuł.

W spotkaniu ostatniej, 34. kolejki w Dortmundzie Lewandowski zagrał całe spotkanie, Błaszczykowski został zmieniony w 81. minucie, a trzeci z Polaków - Łukasz Piszczek - opuścił boisko w 54. minucie. Prawy obrońca reprezentacji Franciszka Smudy zaliczył asystę przy jednym z goli Lewandowskiego (na 3:0).

Wynik spotkania został ustalony już do przerwy. Pierwszy na listę strzelców wpisał się Błaszczykowski (w piątej minucie). Na 2:0 podwyższył w 20. min Lewandowski, a krótko potem ten sam zawodnik po raz kolejny wprawił w stan euforii prawie 81 tysięcy kibiców. Wynik spotkania ustalił w 39. min Błaszczykowski.

Lewandowski pobił rekord

22 gole w jednym sezonie Bundesligi to absolutny rekord wśród polskich piłkarzy. Do tej pory Lewandowski mógł pochwalić się takim samym osiągnięciem jak 21 lat temu Jan Furtok (20 bramek).

Borussia zakończyła rozgrywki z dorobkiem 81 punktów. Jeszcze nikt w historii niemieckiej ekstraklasy w jednym sezonie nie uzbierał tylu "oczek". Dotychczas rekord należał do Bayernu Monachium - 79 (z sezonu 1972/73).

Ponadto podopieczni Juergena Kloppa nie przegrali 28. meczu z rzędu. Po raz ostatni z murawy schodzili pokonani 18 września 2011 (1:2 z Hannoverem 96).

Tymczasem po porażce u siebie 1:4 z wicemistrzem Bayernem niemiecką ekstraklasę opuszcza FC Koeln - klub Sławomira Peszki i Adama Matuszczyka. Wcześniej pierwszym spadkowiczem został FC Kaiserslautern, zespół Ariela Borysiuka i Jakuba Świerczoka.