Polscy koszykarze przegrali z Turkami 69:87 w ostatnim swoim meczu w grupie D koszykarskich mistrzostw Europy. To pierwsza porażka „biało-czerwonych” w rozgrywanym w Polsce turnieju. We wcześniejszych spotkaniach Polacy pokonali Bułgarów i Litwinów, i zapewnili sobie awans do drugiej fazy czempionatu.

Początek spotkania nie był udany dla naszych koszykarzy – już w pierwszym rzucie pomylił się Marcin Gortat. Rywale grali ostro i dynamicznie, i nie pozwalali Polakom rozwinąć skrzydeł, tak jak to miało miejsce w poprzednich meczach. Turkom udawało się konsekwentnie utrzymywać kilkupunktową przewagę i zakończyli kwartę prowadzeniem 24:17.

W kolejnej części gry „biało-czerwoni” nadal nie potrafili zdecydowanie przełamać nieźle grających rywali i mimo że w pewnym momencie ich przewaga „stopniała” do czterech punktów, Polacy nie wykorzystali szansy na dogonienie gości. W odróżnieniu od wtorkowego meczu nieskuteczny w rzutach za trzy punkty był Michał Ignerski, a pod koszem mylili się też jego koledzy. Turcy zakończyli tę kwartę 45:34.

Trzecia kwarta rozpoczęła się od celnych rzutów Macieja Lampe, jednak rywale nie pozostawali dłużni i również punktowali. Polacy zaczęli jednak grać znacznie lepiej, a trener Turków poprosił o czas, by wybić ich z rytmu. Dodatkowo kontuzji doznał Gortat i musiał usiąść na ławce rezerwowych. Wywarło to negatywny wpływ na naszych reprezentantów, którzy po tej kwarcie schodzili przegrywając 55:66.

Na początku czwartej kwarty polscy reprezentanci popełniali serię błędów, a Turcy rzucali znacznie skuteczniej, szczególnie za trzy punkty i wypracowali sobie ogromną przewagę. Rewelacyjnie grał kolega Gortata z Orlando Magic Hidayet Turkoglu. Ostatecznie nasi rywale wygrali mecz 87:69. Reporter RMF FM pytał polskich kibiców o przyczyny porażki. Posłuchaj:

Polscy koszykarze przenoszą się z Wrocławia do Łodzi – tam będą walczyć o ćwierćfinał EuroBasketu.

Polska - Turcja 69:87 (17:24, 17:21, 21:21, 14:21)

Polska: Lampe (14), Logan (6), Gortat (21), Ignerski (6), Szubarga (6), Chyliński (3), Witka (3), Szewczyk (5), Koszarek (5)

Turcja: Atsur, Ilyasova (18), Tunceri (11), Asik (22), Turkoglu (13), Onan (2), Erden (5), Savas (6), Arslan (10)