3:0 pokonała Polska drużynę Irlandii Płn. w pierwszym meczu eliminacji do piłkarskich mistrzostw świata 2006. Gole dla biało-czerwonych zdobyli: Maciej Żurawski, Piotr Włodarczyk, Jacek Krzynówek.

Polacy przystąpili do pierwszego spotkania w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata w nieco zaskakującym składzie. Trener Paweł Janas zdecydował się postawić na pomocnika Wisły Kraków Marka Zieńczuka, którego do kadry powołał w ostatniej chwili. Od pierwszej minuty zagrał również Jacek Krzynówek, który do drużyny, ze względu na śmierć ojca, dołączył dopiero w czwartek.

Pierwsza bramka w meczu z Irlandią padła już w 4. minucie spotkania. Z rzutu rożnego dośrodkowywał Maciej Żurawski i podkręcona piłka wylądowała w siatce.

Mimo prowadzenia w grze polskiej drużyny sporo było nerwowości i niedokładności, co sprawiło, że częściej przy piłce byli Irlandczycy. Ich akcje były jednak zbyt chaotyczne i czytelne, by sprawić kłopot polskim obrońcom.

W 37. minucie Polacy zdobyli drugiego gola. Bramkę strzelił Piotr Włodarczyk, napastnik Legii Warszawa. Do szatni Polacy schodzili w dobrych humorach.

Ostatnia – trzecia bramka - padła w 57. minucie. Podopieczni Pawła Janasa wyprowadzili spod własnej bramki szybki atak. Piłka krążyła między Włodarczykiem, Żurawskim i Krzynówkiem, a ten ostatni mocnym strzałem sprzed linii pola karnego nie dał szans Maikowi Taylorowi. 3:0 dla Polski!

Irlandczycy dogodną okazję do strzelenia bramki mieli w 68. minucie. Z rzutu wolnego z 18 metrów ostro uderzył David Healy, lecz Jerzy Dudek pewnie złapał piłkę.

W 79. minucie czerwoną kartką został ukarany Piotr Włodarczyk. Polski piłkarz, po powietrznym pojedynku, uderzył ręką w twarz jednego z Irlandczyków i arbiter odesłał go do szatni. Lekkomyślnym zachowaniem zawodnik Legii odebrał sobie szansę występu w środowym meczu z Anglią w Chorzowie.

Do końca spotkania gospodarze próbowali zdobyć choćby honorowego gola, ale ich akcje albo przerywali polscy obrońcy, albo, jak w 84. minucie, po uderzeniu z bliska Aarona Hughesa, dobrze bronił Dudek.

Składy:

Irlandia Płn: 1-Maik Taylor; 18-Aaron Hughes, 4-Stephen Craigan, 5-Mark Williams, 3-Tony Capaldi; 7-Damien Johnson, 6-Jeff Whitley, 8-Michael Hughes, 11-Stuart Elliott; 9-David Healy, 10-James Quinn.

Polska: 1-Jerzy Dudek; 4-Michał Żewłakow, 5-Arkadiusz Głowacki, 6-Jacek Bąk (kapitan), 3-Tomasz Rząsa; 7-Marek Zieńczuk, 2-Sebastian Mila, 10-Mariusz Lewandowski, 8-Jacek Krzynówek; 11-Piotr Włodarczyk, 9-Maciej Żurawski.