Zwycięstwem Serba Novaka Djokovica zakończył się turniej ATP Masters 1000 na twardych kortach w Szanghaju. Wicelider rankingu tenisistów pokonał w finale Szkota Andy'ego Murraya 5:7, 7:6 (13-11), 6:3.

W trakcie trwającego prawie 2,5 godziny spotkania finału tenisista z Belgradu obronił pięć piłek meczowych, wszystkie w drugim secie, w którym przegrywał już 3:5. Cztery z nich Brytyjczyk miał do dyspozycji w tie-breaku.

Djokovic poprawił bilans meczów z Brytyjczykiem na 9-7, a w tym sezonie na 3-3. 25-letni Serb odniósł w niedzielę 33. zwycięstwo turniejowe w karierze i 5. w tym roku.

25-letni Murray nie zdołał powtórzyć w Szanghaju sukcesów z dwóch ostatnich edycji i poniósł 13. porażkę w finale. Wygrał dotychczas 24 turnieje, ale największe zwycięstwa odniósł w tym roku, zdobywając złoty medal olimpijski na wimbledońskiej trawie i triumfując w Nowym Jorku po raz pierwszy w Wielkim Szlemie.

Polacy szybko odpadli z turnieju


W Szanghaju wystąpił w singlu Łukasz Kubot, który do turnieju głównego przebił się z eliminacji. Polak przegrał w pierwszej rundzie z Chorwatem Marinem Cilicem (nr 10.) 5:7, 3:6. Jego los podzielił debel Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski (nr 5.) w swoim pierwszym meczu, w drugiej rundzie (w pierwszej mieli wolny los).