Pół tysiąca interwencji i ok. 140 groźnych wypadków, w tym 8 śmiertelnych - to roczna statystyka ratowników Grupy Jurajskiej GOPR. Tutejsze skałki i szlaki turystyczne mogą wydawać się niepozorne w porównaniu z tatrzańskimi, nie wolno ich jednak lekceważyć. Dlatego ratownicy rozpoczęli akcję informacyjną.

Jura będzie jedynym miejsce w Polsce, gdzie pojawią się specjalne tablice ostrzegawcze - na wzór drogowych "czarnych punktów". Będą stać tam, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków – przy skałach, jaskiniach czy ruinach zamków.

Domorośli grotołazi, których wyciągamy z jaskiń twierdzą, że nie wiedzieli, iż ta jaskinia jest tak groźna. Gdyby wiedzieli, to pewnie by tam nie wchodzili – tłumaczą. Moim zdaniem, jeżeli tych 80 tablic uratuje choć jedno istnienie, to warto było - przekonywał naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR Piotr van der Coghen.

Do czerwca każdy uczeń szkół na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej ma otrzymać specjalną ulotkę z numerem alarmowym do ratowników, a także o tym, jak bezpiecznie poruszać się po szlakach turystycznych. Przypominamy: 985 to bezpłatny numer alarmowy do GOPR-u.

foto Tomasz Maszczyk RMF

10:25