Rekordzistka i mistrzyni świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk znalazła się w trójce najlepszych lekkoatletek świata w sezonie 2015 – ogłosiło Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).

Anita Włodarczyk /Adam Warżawa /PAP

W zeszłym tygodniu zawodniczka stołecznej Skry została wybrana najlepszą lekkoatletką roku w konkurencjach rzutowych. Był to pierwszy etap wyboru lekkoatletki sezonu 2015 na świecie w plebiscycie IAAF World Athletes of the Year.

Teraz Anita Włodarczyk została wybrana przez panel 10 międzynarodowych ekspertów do grona trzech najlepszych na świecie w minionym sezonie. Obok naszej młociarki na podium znalazły się także rekordzistka świata w biegu na 1500 metrów Etiopka Genzebe Dibaba oraz holenderska mistrzyni sprintu Dafne Schippers.

Polka 1 sierpni podczas 3. Lekkoatletycznego Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej we Władysławowie uzyskała rekordowy rezultat - 81,08 m. Została pierwszą kobietą, która przekroczyła granicę 80 metrów. Poprzedni najlepszy wynik również należał też do niej - 79,58 m.

27 sierpnia w Pekinie wywalczyła złoty medal mistrzostw globu - 80,85 m. Poza tym wygrała wszystkie zawody, w których w tym roku startowała.

Dibaba 17 lipca wynikiem 3.50,07 ustanowiła rekord świata w biegu na 1500 m w mityngu Diamentowej Ligi w Monako. Holenderka Schippers, która jeszcze wiosną nie wiedziała, czy nie zostanie przy uprawianym od wielu lat siedmioboju, w Pekinie sięgnęła po srebro na 100 m (10,81) i złoto na 200 m (21,63).

W środę IAAF zaprezentuje finałową trójkę plebiscytu w kategorii mężczyzn. Ostatecznego wyboru lekkoatlety i lekkoatletki sezonu 2015 dokona Rada Międzynarodowej Fundacji Lekkoatletyki (IAF).