Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski awansowali do finałowego konkursu skoku o tyczce na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Londynie! Na RMF 24 na bieżąco śledzimy zmagania lekkoatletów w trzecim dniu imprezy w brytyjskiej stolicy!

Lisek i Wojciechowski w finale skoku o tyczce

Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski - brązowi medaliści poprzednich lekkoatletycznych mistrzostw świata: w 2015 roku w Pekinie - wystąpią w finałowym konkursie skoku o tyczce również podczas 16. edycji imprezy IAAF w Londynie!

"Na czysto" z eliminacji awansował Lisek (OSOT Szczecin), który oddał cztery skoki, pokonując za pierwszym razem 5,30 m, a później kolejno: 5,43, 5,60 i 5,70.

Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) natomiast przysporzył kibicom sporo nerwów. Wysokość 5,45 zaliczył w pierwszym podejściu, ale już 5,60 i 5,70 dopiero w trzecich próbach.

Finał konkursu skoku o tyczce zaplanowany jest we wtorek o 20:35 czasu polskiego.

Z trzech Polek tylko Baumgart w półfinale 400 m

Z trzech polskich lekkoatletek, które wystartowały w eliminacyjnych seriach biegu na 400 m, do półfinału awansowała tylko Iga Baumgart. Odpadły Małgorzata Hołub i Justyna Święty.

Mistrzyni kraju Baumgart (BKS Bydgoszcz) była w swej serii czwarta z wynikiem 51,88 s, a w stawce wszystkich 49 zawodniczek miała 19. lokatę.

Także jako czwarta minęła linię mety Hołub (KL Bałtyk Gdynia), ale czas 52,26 dał jej w ogólnym zestawieniu dopiero 28. pozycję.

Święty (AZS AWF Katowice), która w Londynie wystartowała po raz pierwszy od czasu kontuzji stawu skokowego, z rezultatem 53,62 była w swej rundzie eliminacyjnej szósta i 44. w stawce wszystkich zawodniczek.

Dystans 400 m najszybciej pokonała reprezentantka Bahrajnu Salwa Eid Naser: uzyskała czas 50,57.

Półfinał biegu kobiet na 400 m odbędzie się w poniedziałek o 21:55 czasu polskiego.

Zalewski nie pobiegnie w finale 3000 m z przeszkodami

Krystian Zalewski nie zdołał awansować do finałowego biegu na 3000 m z przeszkodami. W swej rundzie kwalifikacyjnej zajął z wynikiem 8.28,41 dziewiąte miejsce, a w stawce 45 zawodników uplasował się na 19. pozycji.

Po starcie wicemistrz Europy z Zurychu z 2014 roku i zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego Barnim Goleniów był zdania, że taktycznie rozegrał bieg dobrze, ale - jak mówił - kiedy szykował się do przyspieszenia w końcówce, nogi odmówiły mu posłuszeństwa.

Nie wiem, co się stało - powiedział dziennikarzom.

Jak przyznał, żal jest tym większy, że jest w życiowej formie.

Najlepszy czas - 8.20,36 - uzyskał w eliminacjach Amerykanin Evan Jager.

Finał: we wtorek o 22:10.

Dobek w półfinale 400 m przez płotki

Patryk Dobek awansował do półfinałowego biegu na 400 m przez płotki. W swej eliminacyjnej serii uzyskał czas 49,42 s i był trzeci, a generalnie siódmy w stawce 39 zawodników.

Najlepszy czas - 49,13 - miał reprezentant Turcji Yasmani Copello.

Po biegu Dobek (SKLA Sopot) podkreślił, że przed półfinałem przeanalizuje ten start, bo "były błędy, zwłaszcza w drugiej części".

Przyznał również, że czuje się trochę zmęczony, ale ma nadzieję na szybką regenerację. W poniedziałek powinno być lepiej - stwierdził.

Półfinał 400 m przez płotki zaplanowano w poniedziałek o godzinie 21:20 czasu polskiego.

Czykier nie awansował do finału 110 m przez płotki

Damian Czykier (Podlasie Białystok) nie wywalczył awansu do finału biegu na 110 m przez płotki lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie. W wieczornym półfinale mistrz Polski uzyskał piąty wynik w swej serii - 13,42 i generalnie zajął 14. miejsce.

Najlepszy czas w półfinale miał mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Jamajczyk Omar McLeod - 13,10.

Finał biegu na 110 m przez płotki w poniedziałek o godz. 22.30 czasu polskiego.

Ewa Swoboda odpadła w półfinale biegu na 100 metrów

Ewa Swoboda nie zdołała awansować do finałowego biegu na 100 m lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie. 20-letnia sprinterka klubu AZS AWF Katowice, po świetnym starcie, zajęła jednak w swej serii ósme, ostatnie miejsce wynikiem 11,35.

Najszybszą w tej rundzie, jak i w ogólnej klasyfikacji półfinału, była Jamajka Elaine Thompson - 10,84. Swoboda uplasowała się na 24. pozycji.

Rafał Omelko poza finałem 400 metrów

Rafał Omelko nie zdołał awansować do finałowego biegu na 400 m lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie. Zawodnik AZS AWF Wrocław w swej półfinałowej serii był siódmy wynikiem 45,37, a generalnie 18.

Najlepszy czas w tej rundzie, jak i w ogólnym bilansie, uzyskał 21-letni reprezentant Bahamów Steven Gardiner, który świetnym rezultatem 43,89 poprawił rekord kraju.

Finał biegu na 400 m mężczyzn we wtorek o godz. 22.50.

Haratyk piąty w pchnięciu kulą, Walsh zwycięzcą

Mistrz Polski Michał Haratyk wynikiem 21,41 zajął piąte miejsce w konkursie pchnięcia kulą lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie. Konrad Bukowiecki uplasował się na ósmej pozycji - 20,89. Złoty medal wywalczył Nowozelandczyk Tomas Walsh - 22,03.

Wielce utytułowany Niemiec David Storl, wicemistrz olimpijski z Londynu (2012), mistrz (2011, 2013) i wicemistrz świata (2015), zdobywca trzech złotych medali mistrzostw Europy (2012, 2014, 2016) zajął dziesiąte miejsce rezultatem 20,80.

Z trójki Polaków tylko Adam Kszczot w finale 800 m

Z trójki polskich lekkoatletów startujących w biegu na 800 m tylko Adam Kszczot wystąpi we wtorek w finałowej rozgrywce mistrzostw świata w Londynie. W półfinale odpadli Marcin Lewandowski i Michał Rozmys.

Bez biało-czerwonych:

Zwycięstwo Kenijczyka Kirui w maratonie

Geoffrey Kipkorir Kirui zdobył złoty medal 16. lekkoatletycznych MŚ w biegu maratońskim!

Kenijczyk uzyskał czas 2:08.27 i o blisko półtorej minuty wyprzedził drugiego na mecie Etiopczyka Tamirata Tolę (2:09.49) oraz Alphonce’a Simbu z Tanzanii (2:09.51), którego od srebra dzieliły zaledwie... dwie sekundy!

W drugiej połowie dystansu 24-letni Kirui miał kryzys: stracił dużą część przewagi i w pewnym momencie biegł nawet razem z Tolą. Później jednak raz jeszcze uciekł rywalowi i na metę na Tower Bridge wbiegł już niezagrożony.

Rose Chelimo złotą maratonką, Trzaskalska dopiero na 23. pozycji

Kenijska lekkoatletka reprezentująca Bahrajn Rose Chelimo została w Londynie mistrzynią świata w maratonie. Dystans 42 km 195 m pokonała w 2:27.11. Na 23. miejscu bieg, do którego wystartowało 91 zawodniczek, ukończyła Izabela Trzaskalska (AZS UMCS Lublin) - 2:35.03.

Oprócz niej na trasę wyruszyła jeszcze jedna Polka - Katarzyna Kowalska (LKS Vectra Włocławek), która sklasyfikowana została na 36. miejscu (2:39.39).

Za triumfatorką metę na Tower Bridge minęły w tym samym czasie - 2:27.18 Kenijka Edna Ngeringwony Kiplagat i Amerykanka Amy Cragg.

28-letnia Chelimo to ósma zawodniczka tej konkurencji w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro (2016). W tym roku wraz z drużyną wywalczyła brązowy medal MŚ w biegach przełajowych.