Limanowa podczas weekendu stanie się po raz kolejny wyścigową stolicą Europy. Na trasie Limanowa (Stara Wieś) – Przełęcz pod Ostrą rozegrana będzie 9 Runda Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich (FIA EHC). Uczestników wyścigu będzie 115.

W samochodowym wyścigu górskim kierowcy rywalizują w jeździe na czas (a nie jak w wyścigach płaskich w bezpośredniej walce), trasy liczące po 5 - 7 kilometrów są specjalnie do celów sportowych przystosowanymi fragmentami dróg. To jedna z najbardziej efektownych dyscyplin sportów motorowych, kierowcy osiągają prędkości często przekraczające 250 km/h. FIA EHC - Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich są najstarszym serialem organizowanym przez Federację; w pierwszej edycji, w 1930 roku w kategorii aut wyścigowych zwyciężył Hans Stuck (DEU, Austro-Daimler) zaś w kategorii samochodów sportowych legendarny Rudolf Carassiola (DEU, Mercedes Benz).

Rozgrywany po raz 11 wyścig w Limanowej został rundą FIA EHC w 2014, w zawodach zwyciężył jadący Osellą FA 30 Miloš Beneš (CZE), Czech zwyciężył także rok później. W 2016 na starcie w Starej Wsi pojawił się (także jadący Osellą FA 30) Chrstian Merli ( ITA), wygrywając i bijąc swój pierwszy rekord toru. Podobnie sytuacja wyglądała w 2017 i 2018.

115 najszybszych kierowców

W Beskidzie Wyspowym pojawi się 115 kierowców z 9 państw - będą klasyfikowani w mistrzostwach Europy, Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski i GSMP Hist.

W FIA EHC wystartuje 45 kierowców, wśród nich - z numerem 1 Christian Merli, Mistrz Europy Cat 1 2018, Simone Faggioli - 10 - krotny Mistrz Europy, zwycięzca rozgrywanej w Dobsinie na Słowacji w ostatni weekend 8 Rundy FIA EHC; wśród kierowców najmocniejszych bolidów znajdzie się także Polak, Paweł Rzadkosz, który w Limanowej pojawi się Lolą B02/50 z numerem 4.

O punkty zarówno w FIA EHC jak i GSMP walczyć będą także Szymon Łukaszczyk, Andrzej Szepieniec, Dubai, Waldemar Kluza, Michał Ratajczyk i Konrad Biela.

O punkty mistrzostw Polski w Limanowej walczyć będzie 86 kierowców, 5 zawodników znajduje się na liście GSMP hist.

Limanowskie zawody rozpoczną się w piątek 26.07 o godz. 11.30  otwartym dla kibiców technicznym Badaniem Kontrolnym, które przeprowadzane będzie przed Limanowskim Domem Kultury przy ul. Br. Czecha 4. Tam także rozłożony zostanie tzw. Pit - Stop: mobilny serwis, w którym przez cały wyścigowy weekend bezpłatnie sprawdzić będzie można stan techniczny swojego samochodu.

Wielkie ściganie, gromadzące co roku ponad 20 tysięcy kibiców, rozpocznie się w sobotę 27.07 o godzinie 9.00, obejrzeć będzie można 2 podjazdy treningowe i dwa wyścigowe ( GSMP), w niedzielę 1 trening ( od 9.00)  i dwa wyścigi.