Brytyjski aktor Benedict Cumberbatch zdradził okoliczności otrzymania informacji o swym pokrewieństwie z królem Ryszardem III. W jednym z wywiadów powiedział, że wiadomość w tej sprawie otrzymał podczas próby do słynnego dramatu Szekspira „Ryszard III”. Gwiazdor był wtedy w kostiumie legendarnego monarchy.

Badania DNA wykazały, że Benedict Cumberbatch jest spokrewniony z Ryszardem III. W ubiegłym roku podczas pogrzebu monarchy aktor odczytał napisany na jego cześć wiersz.

Szczątki Ryszarda III znaleziono w 2012 roku podczas prac budowlanych w Leicester. Znajdowały się pod parkingiem. Wstępne oględziny miejsca pochówku króla wykazały, że miał on zdeformowany kręgosłup, tak jak opisywał to Szekspir i źródła historyczne. Czaszka nosiła także ślady uderzenia mieczem.

Ryszard III jest jedną z najbardziej mrocznych postaci dramatów Szekspira. Często wpadał gniew, był podstępny i mściwy.

Kilka tygodni temu grupa brytyjskich historyków zwróciła się z prośba do BBC, by emisję najnowszej inscenizacji dramatu Szekspira poprzedziła stosownym wyjaśnianiem. Ich zdaniem przedstawiany w ten sposób Ryszard III nie wiele ma wspólnego z historyczną postacią. Szekspir nie był historykiem - argumentowali, dowodząc, że Ryszard miał w rzeczywistości znacznie łagodniejsze usposobienie niż przedstawia się to na scenie.

(mn)