W sobotę 23 kwietnia cały świat obchodzić będzie 400. rocznicę urodzin Szekspira. Teatr Szekspirowski w Gdańsku przygotował wyjątkowe obchody. W księgarniach ukaże się też nowa powieść Margaret Atwood, kandydatki do literackiego Nobla.


SZEKSPIR 400

Dzień 23 kwietnia poświęcamy pamięci Williama Szekspira. Tego dnia przypada zarówno rocznica urodzin autora "Hamleta" czy "Makbeta", jak i rocznica jego śmierci. W tym roku cały świat obchodzi 400-lecie śmierci Szekspira. Gdański Teatr Szekspirowski przygotowuje wyjątkowe wydarzenie, które obejmie prezentację filmów w budynku Teatru oraz happening na ulicach Głównego Miasta: Długiej i Długim Targu.

Pokaz filmów jest efektem współpracy GTS przy projekcie Szekspirowskiego Teatru Globe z Londynu "The Complete Walk". Nazwa nawiązuje do wydania wszystkich dzieł Szekspira - "The Complete Works". Na to wyjątkowe dzieło składa się 37 filmów odpowiadających 37 sztukom Szekspira zrealizowanych bezpośrednio w miejscach, w których autor osadził ich akcję. Kleopatra na tle egipskich piramid, Hamlet na zamku w Elsynorze, Romeo i Julia w Weronie a wszystkie w wykonaniu wybitnych aktorów brytyjskich. Filmy prezentowane będą równocześnie w Londynie i w Gdańsku - w Szekspirowskim Teatrze Globe i Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Drugą część wydarzenia stanowić będzie wyjątkowy happening realizowany na ulicach Gdańska, z udziałem 400 płaczek, które wraz z "żałobnym konduktem" przejdą ulicami Gdańska aż pod budynek teatru. Wstęp na oba wydarzenia będzie wolny.

SZTUKA BRYTYJSKA NA WIELKIM EKRANIE

British Council i sieć Multikino kontynuują projekt "Sztuka brytyjska na wielkim ekranie". Publiczność może oglądać retransmisje najlepszych spektakli z repertuaru słynnych scen brytyjskich, takich jak na przykład National Theatre czy Kenneth Brannagh Theatre Company. Przedstawienia zarejestrowane na żywo, przy udziale publiczności i przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych, retransmitowane są w jakości High Definition z dźwiękiem Digital Dolby Surround. Pokazy realizowane są w wersji oryginalnej z polskimi napisami. 21 kwietnia można zobaczyć spektakl National Theatre Live - będzie to "Hamlet" z Benedictem Cumberbatchem

NOWA KSIĄŻKA ATWOOD

"Serce umiera ostatnie", książka kandydatki do literackiego Nobla Margaret Atwood w najbliższym tygodniu pojawi się w polskich księgarniach. Stan i Chrmaine są małżeństwem, które stara się utrzymać "na powierzchni" w czasach kryzysu gospodarczego i społecznego. Mieszkają w samochodzie, utrzymują się z napiwków jakie Charmaine dostaje w barze, gdzie pracuje jako kelnerka. Są narażeni na napaści ze strony włóczących się bandytów, ich sytuacja staje się coraz bardziej beznadziejna. A zatem kiedy natykają się na ogłoszenie Projektu Pozytron w mieście Consilience, będącym "eksperymentem społecznym", gwarantującym stałe zatrudnienie i własny dom - natychmiast się zgłaszają. To złowieszcza, przewrotnie zabawna opowieść o bliskiej przyszłości, w której praworządni żyją w zamknięciu, a złoczyńcy chodzą wolno.