Podczas długiego sierpniowego weekendu frekwencja turystyczna w Zakopanem była nawet większa niż podczas Sylwestra, ale w ostatnich dwóch tygodniach wakacji zainteresowanie wypoczynkiem pod Tatrami spadnie – powiedział Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Stwierdził on, że "okolice 15 sierpnia to szczyt sezonu pod Tatrami".

Okolice 15 sierpnia to szczyt sezonu pod Tatrami i bezdyskusyjnie gości było nawet więcej niż podczas sylwestrowej nocy. Spodziewaliśmy się najazdu turystów, ponieważ w długi sierpniowy weekend, od wielu już lat, Zakopane pęka w szwach i to jest aksjomat, który nie złamał się nawet podczas pandemii covid - wyjaśnił Wagner.

Zdaniem członka zarządu TIG, o ile przedsiębiorcy - hotelarze i restauratorzy - byli przygotowani na przyjęcie tak dużej liczby turystów, to zawiodły służby, ponieważ auta w stolicy Tatr oraz na drogach dojazdowych do atrakcji turystycznych stanęły w korkach. Sznur samochodów stał na przykład na drodze prowadzącej z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka czy do popularnych term, nie mówiąc już o centrum Zakopanego.

Podczas sierpniowego długiego weekendu nie tylko Zakopane było oblegane, ale wypełniały się również popularne kwatery prywatne w okolicznych miejscowościach, na przykład w Poroninie, Białym Dunajcu czy Witowie. Jak wyjaśnił Wagner, statystycznie gości było więcej niż na Sylwestra, ponieważ - oprócz zapełnionych hoteli - trzeba doliczyć zapełnione kempingi oraz turystów podróżujących kamperami. Dotyczy to także dodatkowych kwater prywatnych i domków letniskowych, które zimą są zamknięte.

Spodziewamy się, że ze szczytu frekwencji turystycznej dość szybko obłożenie w hotelach i pensjonatach spadnie, a popyt na wypoczynek pod Tatrami gwałtownie się zmniejszy w ostatnich dwóch tygodniach sierpnia. Hotelarze już odnotowują mniejsze zainteresowanie końcówką wakacji, natomiast pozostaje duże zainteresowanie rezerwacjami dla grup zorganizowanych - szkoleniowych, konferencyjnych na wrzesień. Nie ma natomiast dużego zainteresowania rezerwacjami na wrzesień od turystów indywidualnych - przekazał Wagner.